Erişkinlerde intramuskuler yolla tetanos aşısı enjeksiyonu öncesinde buz uygulamasının enjeksiyonun sebep olduğu ağrıya etkisi
The effect of ice application on injection site pain of intramuscular tetanus vaccine injection in adults
  1. Tez No: 225349
  2. Yazar: GÜL PAMUKÇU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYFER KELEŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Tetanos aşısı, acil serviste i.m. yolla uygulanan bir aşıdır ve en sık görülen yan etkisi yapıldığı yerde oluşturduğu ağrıdır. İntramusküler enjeksiyonların ağrısız yapılabilmesi için pek çok yöntem denenmiş ve bir kısmı başarılı olmuştur, fakat çeşitli dezavantajları nedeniyle özellikle acil serviste yaygın kullanımı olan bir yöntem henüz yokturÇalışmamızda; acil serviste erişkin hastalara deltoid bölgeye intramusküler yolla tetanos aşısı yapılırken oluşan ağrıyı azaltmak amacıyla işlem öncesinde, enjeksiyon bölgesine buz uygulamasının etkisi araştırılmıştır. 100 deney, 100 kontrol grubu hastası çalışmaya alınmıştır. Deney grubundaki hastaların enjeksiyon bölgesine, enjeksiyon öncesi 2 dakika süre buz uygulanmış; kontrol grubundakilere standart yöntemle aşı yapılmıştır. Deney grubundaki hastaların enjeksiyon sırasında hissettikleri ağrının vizüel analog skala skoru ortalaması 6,99±8,31 iken, kontrol grubunda ortalama 21,61±19,33 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Tetanus vaccine is injected intramuscularly in emergency departments and its most common side effect is injection site pain. Many methods have been tried to administer painless intramuscular injections and some of them are successful, but each of these methods have their disadvantages and none of them is widely accepted for emergency room useIn our study, we determined the effect of ice on injection site pain caused by tetanus vaccine administration into deltoid muscle. The study was conducted in adult patients in emergency department. In the study group an ice cube was applied to injection site for 2 minutes just before injection, and in the control group the vaccine was administered using routine technique. 100 patients were assigned to each group. The mean pain visual analog scale scores (VAS) were 6,99±8,31 in the study group versus 21,61±19,33 in the control group.