Çürüğe duyarlı ve çürüğe dirençli çocuklarda süt dişi minesinin kristal yapı özellikleri
The crystal properties of primary teeth enamel in caries susceptible and caries resistant children
  1. Tez No: 225357
  2. Yazar: SALİH DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. LEYLA DURUTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hekimliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Minenin karbonat iyonu miktarının, bireyler arasında olduğu gibi süt ve sürekli dişler arasında hatta minenin iç ve dış kısımları arasında dahi farklı olduğu ve bunun çözünürlüğü etkilediği gösterilmiştir.Bu nedenle; çalışmamızda, çürüğe duyarlı ve çürüğe dirençli çocuklardan elde edilen dişlere ait mine örneklerinde kristal yapı içine giren karbonat iyon miktarını araştırarak bireyin diş çürüğüne yatkınlığını belirleyen yapısal/gelişimsel farklılıkları incelemeyi amaçladık.Çalışmamızda, Kırıkkale ili Merkez ilçeye bağlı Aşağı ve Yukarı Mahmutlar Köyü'nde yaşayan sosyo ekonomik durumu düşük, doğma-büyüme o bölgede yaşayan ve ağız-diş sağlığını etkileyecek uygulama, davranış ve alışkanlıkları bakımından birbirine benzer ailelerden gelen toplam 572 çocuk araştırma kapsamına alınmıştır. 17'si çürüğe duyarlı ve 20'si çürüğe dirençli olmak üzere toplam 37 çocuktan (yaş ortalaması 12) düşme zamanı gelen 50 diş çekilerek mine analizi için hazırlanmıştır. Çekilen dişlerden elde edilen mine örnekleri x?ray diffraction ve fourier?transform infrared spektroskopi analiz yöntemi ile incelenmiştir.Sonuç olarak; mine apatit yapısı içerisindeki karbonat iyonunun kristal yapının stabilitesini azaltarak bireylerin çürük prevelansını etkileyebildiği gözlendiğinden, dişe ait yapısal/gelişimsel faktörlerin diş çürüğü üzerinde önemli rolü olduğu izlenimi edinilmiştir. Sistemik flor uygulamalarının tek başına apatit kristallerinin asitler karşısındaki çözünürlüğünde önemli bir azalma sağlamadığını gösteren çalışmalar da dikkate alınarak, bireysel yatkınlığın diş çürüğünün önlenmesinde aşılması gereken bir engel olduğu görüşündeyiz.
Özet (Çeviri)
The amount of carbonate ion in the enamel is showed to be different between deciduous and permanent teeth as in between individuals, even between inner and outer parts of enamel and it has been showed to affect solubility.Therefore; in our study, by investigating the amount of carbonate ion in the crystal structure of the enamel samples obtained from caries susceptible and caries resistant children, we aimed to examine the structural/developmental diversities that determine individual?s predisposition to dental caries.Our study included 572 children who live in Aşağı and Yukarı Mahmutlar village of Kırıkkale, whose socio-economic conditions are not favorable, native born living in the same region and having families which are similar in terms of practice, behavior and habits that can affect mouth-tooth health. 17 of them (mean 12 years old) that were caries susceptible and 20 caries resistant teeth from a total of 37 children and 50 teeth which were around the exfoliation period were extracted and prepared for enamel analysis. The enamel samples obtained from the extracted teeth were examined with x?ray diffraction and fourier?transform infrared spektroskopi analyze method.Consequently; as it was observed that the carbonate ion in the enamel apatite structure affects the caries prevalence of individuals by decreasing the stability of the crystal composition, it was assessed that the structural/developmental characteristics of tooth have an important role on dental caries. With taking into account of the studies that showed systemic fluoride application alone did not provide a big reduction of the solubility of apatite crystals towards acids, we think that individual predisposition is an obstacle that has to be overcome to prevent tooth caries.