Ankara ilinde yaşayan 18 yaş üstü bireylerin egzersiz ve fiziksel aktiviteye yaklaşımlarının belirlenmesi
Determining the approaches regarding to exercise and physical activity among adults, living in ankara province
- Tez No: 225358
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZ AKALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı, spora katılımın cinsiyet, yaş, eğitim, sağlık problemleri, sigara kullanımı ile ilişkisini ve bireylerin spora yönelik yaklaşımlarını cinsiyet, eğitim düzeyi ve spora katılıma göre araştırmaktır.Araştırmaya Ankara ilinde yaşayan, rasgele örneklem metodu ile seçilmiş, gönüllü 18 yaş üzeri 2000 kişi katılmıştır. Katılımcılara uygulanan anketin ilk bölümü demografik bilgilerden oluşmaktadır. İkinci bölüm bireylerin spora yönelik yaklaşımlarını belirlemek için beşli likert ölçeği ile hazırlanmış 38 sorudan oluşmaktadır. Toplanan veriler SPSS 13 istatistik programı ile hazırlanmıştır. Katılımcıların spora katılım ile cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, sağlık problemi, sigara kullanımı ve gelir dağılımları çapraz tablo ile gösterilmiştir. Sorulara verilen cevaplar cinsiyet ve spora katılıma göre ilişkisiz t - test ile, eğitime göre fark olup olmadığı tek yönlü anova analizi ile ölçülmüştür. Gruplar arasında farklı olan grubu bulmak için LSD testi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The goal of this study is to make researches about the realitionship between sports participation and sex, age, education, health problems, use of cigarette, and to determine to approaches of individual regarding to sports acording to sex, education level and sports participation.2000 people attended to the research, which are above 18, living in Ankara province, and chosen by sampling method. The first part of the survey is about the demographic information. The second part is comprised of 38 questions, which are prepared by 5 points Likert scale, in order to determine the approaches of individuals regarding to sports. The gathered data is prepared by the SPSS ? 13 Statistics Program. Sports participation, sex, age, and education level, health problems, use of cigarette and income distribution information are given with cross table. The answers are measured by T ? test regarding to sex and sports participation, and by unilateral ANOVA analysis in order to differentiate education levels. LSD test is applied in order to find the different group among the existing groups.