Ankara keçisi tekelerinde serum tiroid hormon ve kolesterol düzeyleri
Serum thyroid hormone and cholesterol levels in ankara goat bucks
- Tez No: 225369
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF ALTINTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu çalışmanın amacı, klinik olarak sağlıklı görünen Ankara keçisi tekelerinde serum tiroid hormonları ve kolesterol düzeylerinin belirlenmesi ile bu iki parametre arasında diğer türler için bildirilen negatif ilişkinin Ankara keçisi tekeleri için de söz konusu olup olmadığının araştırılmasıdır.Tekelerin vena jugularislerinden usulüne uygun olarak vakumlu tüplere kan alınmıştır. Mart ayına ait kanlar 4000 RPM'de 10 dakika santrifüj edilerek serumları elde edilmiştir. Serumlar kullanılıncaya kadar +4 C'de muhafaza edilmiş ve ertesi gün T3, T4 ve kolesterol analizleri gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the levels og thyroid hormone and cholesterol of Angora goats which were considered to be healthy. It was also aimed to determine whether there was a negative relationship between these two parameters in Angora goats as told in other literature.The blood was collected at month March. Blood was taken to the test tubes according to the procedure. It was sanrifuged at 4000 rpm for 10 min. Serum samples were stored at 4 C? on the other day. T3, T4 and cholesterol were 1,69ng/ml, 7,74 mg/dl and 62,12 mg/dl respectively.The relationship between T3 and colesterol was negative but it was statistically insignificant and on the contrary of the literatures the relationship between T4 and cholesterol was positive statistically significant.