Ankara keçisi tekelerinde serum albumin-globulin oranı ve sialik asit düzeyleri
Serum albumin-globulin ratios and sialic acid levels of male angora goat
  1. Tez No: 225443
  2. Yazar: ÇAĞLA GÜNSEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİLAL KARAGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Veteriner Hekimliği, Biochemistry, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Çalışmada Tarım Bakanlığı Lalahan Hayvancılık Merkez Araştırma Enstitüsü'nde yetiştirilen 1-4 yaşlı 26 baş sağlıklı Ankara Keçisi Tekesinden alınan kan örneklerine ait serumlarda; albumin/globulin oranları ile toplam protein, albumin, globulin ve sialik asit düzeyleri ölçülmüş, aynı zamanda serumda yüksek oranda proteinlere bağlı olarak bulunan sialik asitin serum proteinleri ile ilişkisi araştırılmıştır. Serum toplam protein ortalama değerleri 7,896 ± 0,154 g/dl; serum albumin ve globulin ortalama değerleri sırasıyla 3,494 ± 0,037g/dl ve 4,402 ± 0,143g/dl olarak bulunmuştur. Serum albumin / globulin oranı ise ortalama 0,813 ± 0,026 olarak belirlenmiştir. Serum sialik asit ortalama değerleri ise 68,215 ± 2,302 olarak tespit edilmiştir. Serum sialik asit düzeyleri ile serum toplam protein, albumin ve globulin arasında istatistik açıdan önemli bir ilişki tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
Albumin-Globulin ratios and total protein, albumin, globulin and sialic acid levels were measured in the serums of 26 healthy male Angora Goats between the ages of 1-4, which were raised at Ministry of Agriculture Lalahan Livestock Central Research Institute; the relations between serum proteins and sialic acid that exists related to high level proteins in the serum were also examined. Serum total protein values were measured as an average of 7,896 ± 0,154 g/dl. Average values of serum albumin and globulin were measured by order of 3,494 ± 0,037g/dl; 4,402 ± 0,143g/dl. The ratio of serum albumin to globulin was measured as an average of 0,813 ± 0,026. The average value of serum sialic acid was determined as 68,215 ± 2,302. A major difference hasn?t been determined statistically considering the correlation between serum sialic acid levels and serum total protein, albumin and globulin.