Meme tümörlü dişi köpeklerde tümör nekroz faktör- alfa (Tnf-?), vasküler endoteliyal büyüme faktörü (VEGF) ve vitamin E düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of tumour necrosis factor-alpha(TNF-?), vascular endothelial growth factor (VEGF) and vitamin E levels in dogs (bitches) with mammary tumour
  1. Tez No: 225383
  2. Yazar: BARIŞ MERMERCİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN SALMANOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Meme Tümörlü Dişi Köpeklerde Tümör Nekroz Faktör-Alfa (TNF-?), Vasküler Endotelyal Büyüme Faktör (VEGF) ve Vitamin E Düzeylerinin Değerlendirilmesi.Bu çalışmanın amacı köpek meme tümörlerinde TNF-? ve VEGF düzeylerinin ELISA yöntemi ile ve Vitamin E düzeylerinin HPLC yöntemi ile incelenmesidir.Çalışmada Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Doğum ve Jinekoloji Anabilim Dalı'na getirilen 20 meme tümörlü köpek materyali kullanıldı. Operasyon öncesi her meme tümörlü köpekten vacutainer ile EDTA içermeyen tüplere TNF-? , VEGF, vitamin E ölçümü için kan alındı. Kan örnekleri oda ısısında santrifüj işleminden önce 30 dakika pıhtılaşması için beklendi. Kan örnekleri 10 dakika 3000 rpm'de santrifüj edildi. Elde edilen serumlar analizler yapılancaya kadar -80 ºC saklandı. Sağlıklı 10 köpekten de yine TNF-? , VEGF, vitamin E analizleri için kan örnekleri alındı.Meme tümörlü köpeklerin serum TNF-? , VEGF düzeyleri sağlıklı köpeklerle karşılaştırıldığında yüksek serum vitamin E düzeyleri ise hasta hayvanlarda sağlıklı köpeklere nazaran düşük bulunmuştur.Meme tümörlü köpeklerin serum TNF-? düzeyleri 30,30 pg/ml olarak bulunmuştur. Hasta hayvanların serum TNF-? düzeyleri kontrol grubuna göre yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Evaluation of Tumour Necrosis Factor-Alpha(TNF-?), Vascular Endothelial Growth Factor(VEGF) and Vitamin E levels in Dogs (Bitches) with Mammary Tumour.The aim of this study was to investigate serum levels of TNF- ?, VEGF by using ELISA technique and vitamin E levels by High Performance Liquid Chromatography in canine mammary tumours.Twenty dogs with mammary tumours referred to the Department of Obstetric and Gynaecology of Ankara University Faculty of Veterinary Medicine were included in this study. A blood sample for the measurement of TNF- ?, VEGF, vitamin E was collected from each dog before the operation with vacutainer. The tubes do not contain EDTA. Then blood samples were allowed to clot at room temperature for 30 minutes before centrifugation. Blood samples were centrifuged at 3000 rpm for 10 minutes. The samples stored at -80 ºC until required for analysis. Blood samples were also collected from 10 dogs to obtain the TNF- ?, VEGF, vitamin E values in healthy dogs.Serum TNF- ?, VEGF levels in the dogs with mammary tumours were higher than those in the healthy dogs. Serum vitamin E levels of sick animals were lower than those in the healthy dogs.Serum TNF- ? levels in mammary tumours were found 30,30 pg/ml.