Broyler rasyonlarında maya kültürü (Saccharomyces cereviciae) ve prebiyotik (MOS) kullanılmasının besi performansı ve bazı kan parametreleri üzerine etkisi
The effects of the use of supplemental yeast culture (Saccharomyces cereviciae) and prebiotic (MOS) on performance and some blood parameters in broilers
- Tez No: 225384
- Danışmanlar: PROF.DR. İRFAN ÇOLPAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu arastırma Broyler rasyonlarına ilave edilen maya kültürü, MOS ve maya kültürü+MOS ürünlerinin verim özellikleri, bagırsak uzunlugu, agırlıgı ve pH'sı, bazı hematolojik kan parametreleri (alyuvar ve akyuvar sayısı) ve toplam kolesterol ve trigliserit degerleri üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıstır. Arastırmada 272 adet erkek broyler civciv kullanılmıstır. Deneme, her biri 68 adet civcivden meydana gelen 1 adet kontrol ve 3 adet deneme olmak üzere toplam 4 grup halinde yürütülmüstür. Her grup 17 civcivden olusan 4 alt gruba ayrılmıstır. Çalısmada, 1, 2, ve 3. deneme grupları rasyonlarına sırasıyla 1 g/kg MOS, 2 g/kg maya kültürü (Saccharomyces cerevisiae), 1 g/kg MOS + 2 g/kg maya kültürü ilave edilmistir. Deneme 6 hafta sürdürülmüstür. Arastırmada hayvanlara birinci günden 21. güne kadar etlik civciv yemi (HP, %21,57; ME 3136 kcal/kg), 22. günden kesim günü olan 42. güne kadar etlik piliç yemi (HP, %19,08; ME 3257 kcal/kg) verilmistir. Rasyona 1 g/kg MOS ilavesi (Grup 1), 21. günde, bu grubun canlı agırlıgını, kontrol grubuna göre daha fazla yükseltmistir. Sonraki haftalarda canlı agırlık, canlı agırlık artısı, yem tüketimi ve yemden yararlanma oranı üzerine istatistik önemde bir etkisi gözlenmemistir. Kan parametreleri üzerine MOS'un bir etkisi görülmezken toplam kolesterol ve trigliserit düzeylerinin kontrol grubundan düsük oldugu belirlenmistir. Rasyona ilave edilen 2 g/kg düzeyinde maya kültürü katkısı (Grup 2) 21.
Özet (Çeviri)
This study has been conducted to determine the effects of yeast culture, MOS, and the yeast culture+MOS preparations used as a supplement to broiler rations, on performance, intestinal length, weight and pH, some hematological blood parameters (red and white blood cell counts) and total cholesterol and triglyceride levels. In the experiment 272 male broiler chicks were used. The experiment was carried out with four groups, one control group and three treatment groups, each involving 68 chicks. Each group, then, was divided into four replicate groups of 17 chicks. In the study, diets of treatment groups, 1, 2, 3 were supplemented with 1 g/kg MOS, 2 g/kg yeast culture (Saccharomyces cerevisiae), and 1 g/kg MOS + 2 g/kg yeast culture, respectively. The experiment was run for six weeks. From day one to day 21, the chicks were fed with starter diet (HP,%21,57; ME 3136 kcal/kg), and from day 22 till day 42, when the experiment was terminated, with grower diet (HP, %19,08; ME 3257 kcal/kg). 1 g/kg MOS supplement to the ration (Group 1), by day 21, increased the average live weight of this group more than the control group. During the following weeks, no statistically significant effects (of the MOS supplement) were observed on live weight, weight gain, feed consumption and feed conversion. While MOS was not observed to have had any effect on blood parameters, its cholesterol and triglycerides levels were found to have been lower than the control group.