Bir üremeye yardımcı tedaviler merkezine 2006 yılında başvuran infertil erkeklerde bazı risk etmenleri
Risk Factors of Infertile Man Attending an Assisted Reproductive Treatment Clinic in 2006
- Tez No: 225399
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP AKDUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
İnfertilite tanımı itibarı ile bir yıl korunmasız bir birlikteliğe rağmen gebelik oluşmamasıdır. Bir yılı aşkın bir süre korunmaz ilişkiye rağmen henüz bir gebelik gelişmedi ise doğal mekanizmalarda aksayan birtakım sorunların olması söz konusudur. Bu sorunların, eşlerin herhangi birinden kaynaklanması söz konusu olabileceği gibi her ikisinde de gebeliğin gelişmesi ve devam etmesine engel olabilecek birden fazla problem olabilir. Infertilite terimi, belirli bir süre içinde gebe kalma şansı verildiği halde kendiliğinden gebelik sağlayamayan çiftlerin durumlarını anlatmak için kullanılır.İnfertilitede, mesleğin rolü tartışılan ve üzerinde durulan bir konudur. Bu araştırmada, meslek ve infertilite arasındaki ilişki test edilerek ilişkinin varlığı ve yokluğu, var ise derecesinin ortaya konulması amaçlanmıştır.Araştırmada, 2005 yılında bir ?Üremeye Yardımcı Tedaviler Merkezi?ne başvuran, on iki aylık normal beraberliğe rağmen gebelik elde edemeyen, erkeğe ait faktör bulunan çiftlerden, infertilite nedeni medikal bir sebebe dayanmayanlar erkekler olgu grubu (n=86), kadına ait faktörler olduğu belirlenmiş çiftlerin, erkek partnerler de kontrol grubu (n=110) olarak belirlenmiştir.Olgu ve kontrol gruplarına anket uygulanmış ve semen analizi yapılmıştır. Bankacı, Mühendis, Esnaf, Tüccar, Şoför, Yönetici, Terzi, Müzisyen, Mimar, Muhasebeci, Akademisyen, Din görevlisi ve Hukukçular oturarak çalışanlar olarak kabul edilmiştir. Asker, Öğretmen, Pazarlamacı, Sağlık Memuru, Doktor, Müteahit, Tekniyen, Polis ve Tezgâhtarlar ise ayakta çalışanlar olarak kabul edilmiştir. Çiftçi, Mobilyacı, İşçi-Ağır İşçiler, Hizmetli, Operatör-İş Makinası Operatörleri ve Aşçılar ağır işte çalışanlar olarak kabul edilmiştir.Bulguların bir kısmı yayınlarla uyumluluk göstermekle birlikte, çelişen bulgular da ortaya çıkmıştır. Gelir gruplarına göre erkek ve kadın infertilitesi grupları arasında fark vardır (p=0.026); erkek infertilitesi grubundakilerin çoğu üst gelir grubundadır. Sigara içme alışkanlığına göre erkek ve kadın infertilitesi grupları arasında anlamlı fark vardır (p=0.017), kadın infertilitesi grubunda sigara kullanımı daha fazladır. Oturarak çalışanlarda, erkek infertilitesi grubunda, sperm normal morfolojisi daha düşük bulunmuştur. Ayakta çalışanlarda erkek infertilitesi grubunda sperm sayısı daha düşük bulunmuştur. Ağır işte çalışanlarda erkek infertilitesi grubunda hem sperm sayı, hem hareketlilik hem de normal morfoloji daha düşüktür.Literatürde bulunan araştırmalarda birbiriyle karşıt sonuçlar bulunmakla birlikte erkek infertilitesinin tek bir nedene dayanmadığı, kişinin, prenatal ve doğum sonrası gelişimi, öğrenim durumu, beslenme alşıkanlıkları, yaşam koşulları ve sigara tüketimi gibi davraniş ozellikleri ve mesleği gibi, çok etmenli olduğu görülmektedir. Erkek infertilitesinde etkili faktörleri saptayabilmek için; yukarıda sıralanan faktörleri kapsayabilen çok merkezli ve çok olgu sayısına ulaşabilen epidemiyolojik araştırmalara ihtiyaç olduğu ortaya çıkmaktadır. Araştırmamız, literatürde sınırlı sayıda çalışmanın olduğu erkek infertilitesinde etkili faktörler konusunda, öncü çalışmalar arasında değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
Infertility is, by definition, the inability to conceive after 1 year of unprotected sexual intercourse. This could indicate malfunctioning of the natural conception mechanisms. The problems could be due to either a male or a female factor, or in some cases both. The contribution of occupational influences to infertility is a much discussed subject.In this study, the relationship between occupation and infertility has been investigated in males and the extent of the relationship has been evaluated. The study case (n=86) consisted of the male partners of couples who were unable to conceive after 12 months and where the infertility was due to the male factor and for whom there was no known medical condition that could account for their infertility. The control group (n=110) composed of fertile men of couples where the female partners have been determined as the factor for their inability to conceive.Both groups answered a questionnaire and were subjected to semen analysis. The following occupations were grouped together and considered as sedentary workers: banker, engineer, merchant, driver, manager, tailor, musician, architects, accountant, academic, religious worker, lawyer. The following were grouped as non-sedentary workers: soldier, teacher, salesman, health-related workers, doctor, construction manager, technician, policeman, shop assistant. The following was considered as heavy workers group: farmer, furniture makers & carpenters, unqualified worker, cleaner, foreman, machine operator, and cook.The results showed both complementary and conflicting findings compared with the literature. According to financial status, a significant difference was observed between case and control groups (p=0.026), with most of the control group being in the upper level in earnings. A significant difference was also observed between groups (p=0.017) related to smokers and within the control group there is a higher number of smokers. In the sedentary group of workers, we have observed below normal sperm morphology in the case group compared with the control group. In the case group non-sedentary workers showed a lower sperm count. In heavy workers group, sperm count, mobility and normal sperm morphology were lower in the case group.The literature shows conflicting results in male infertility studies, however, there is a common consensus that male infertility is multi-factorial and could result from prenatal and development after birth, education, food habits, lifestyle factors, smoking and occupational risks. To determine the real factors, large multi-centered epidemiological studies are needed. Our study can be considered as a preliminary investigation that contributes to the limited number of studies in the literature on male infertility.