Otopsi olgularında alınan kalp dokusu örneklerinde iz element ve toksik metal düzeyleri
Trace element and toxic metal levels in heart tissue samples of autopsy cases
- Tez No: 225398
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN SÖYLEMEZOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Adli Tıp, Eczacılık ve Farmakoloji, Kimya, Forensic Medicine, Pharmacy and Pharmacology, Chemistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmanın amacı, toksikolojik önemi olan ve çevrede yaygın olarak bulunan kadmiyum ve kurşun gibi metaller ile çinko ve bakır gibi esansiyel elementlerin otopsi olgularından alınan kalp dokusundaki düzeyinin belirlenmesidirAnkara Adli Tıp Kurumu'na gelen 125 ölüm vakasından toplanan otopsi kalp dokusu örnekleri, iz element ve toksik metal düzeyleri belirlenebilmesi amacıyla mikrodalga fırında nitrik asitle yakıldı. Toksik metaller olan kadmiyum ve kurşun düzeyini belirlemek için Grafit Fırınlı Atomik Absorbsiyon Spektrometresi, bakır ve çinko iz elementleri için Alevli Atomik Absorbsiyon Spektrometresi kullanıldıKalp dokusunda bakır düzeyi ortalama 14,93±0,33 ppm, çinko düzeyi 132,16±2,29 ppm, kurşun düzeyi 1374,80±221,00 ppb ve kadmiyum düzeyi 287,99±61,95 ppb olarak ölçüldü. Örneklere ait cinsiyet, yaş, BKİ, yerleşim yeri, meslek ve sigara alışkanlık bilgileri ile bulunan sonuçlar arasındaki korelasyon SPSS 15.0 istatistik programı ile değerlendirildiMetal düzeyleri ile cinsiyet arasındaki korelasyonu belirlemek için yapılan istatistikler sonucu erkeklerde çinko düzeyinin kadınlardan anlamlı olarak yüksek olduğu bulundu. Metallerden bakır için yaş ilerledikçe anlamlı azalma olduğu, kadmiyum içinse artış olduğu görüldü. Metal düzeyleri ile BKİ arasında herhangi bir korelasyon gözlenmedi. Yerleşim yerine göre yapılan değerlendirmede şehir merkezlerinde yaşamış bireylere ait kalp dokusu örneklerinde kurşun ve kadmiyum düzeylerinin köy ve ilçelerde yaşayanlardan anlamlı şekilde yüksek olduğu görüldü. Riskli meslek grupları için değerlendirildiğinde kalp dokusunda metal düzeyinin herhangi bir şekilde değişmediği gözlendi. Sigara kullanan bireylere ait otopsi kalp dokusu örneklerinde bakır ve kadmiyum düzeyinin anlamlı olarak arttığı gözlendi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the level of most abundant metals like cadmium and lead which have toxicological importance and trace elements; zinc and copper in the heart tissues of the autopsy cases.Trace elements and toxic metal levels were determined in the heart tissues of the 125 autopsy cases. Heart tissue samples were ignited in microwave oven with nitric acid before the analysis. Lead and cadmium toxic metals were analyzed by Graphite Furnace Atomic Spectrometry, copper and zinc trace elements were analyzed by Flame Atomic Absorption Spectrometry.Average value of copper level in heart tissue was found as 14,93±0,33 ppm, zinc was found as 132,16±2,29 ppm, lead was found as 1374,80±221,00 ppb and cadmium was found as 287,99±61,95 ppb. The correlation of the results with individual informations was assessed by SPSS 15.0 statistical programme.As a result of the statistical assessment of metal levels by sex, zinc levels in men were found greater than in women. There was a significant increase in cadmium level with age and significant decrease in copper levels with age. There was significant increase in lead and cadmium levels in city dwellers than in rural areas. There was no correlation found between metal levels with BMI values and risky occupation. Significant increase in copper and cadmium levels were observed of smokers? heart tissues.