Otopsi böbrek dokusu örneklerinde iz element ve toksik metal düzeyleri
Trace element and toxic metal levels in autopsy kidney tissues
  1. Tez No: 225417
  2. Yazar: HINÇ YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. BÜLENT YALÇIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Adli Tıp, Kimya, Forensic Medicine, Chemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Adli Kimya ve Adli Toksikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Metaller, hava, su, toprak ve biyolojik maddelerde yaygın olarak bulunur. Metallerinhava, su, toprak ve nihayet bitkilerle besin zincirine ulasmasında etkili birçok faktörvardır (Otomobil egsozları, endüstriyel faaliyetler, tarımda gübreleme, atıklarınyakılması vb.).Doku biyopsileri, kronik maruziyetin gösterilmesinde önemli olduğundan,farklı ülkeler için bir çok doku çalısması gerçeklestirilmis ve rapor edilmistir.Türkiye'de bu sekilde yapılmıs bir doku çalısması mevcut değildir. Bu nedenle biz,Türkiye için böbrek korteks dokularında ağır metal (kadmiyum ve kursun) ile izelement (çinko ve bakır) düzeylerini saptayarak rapor etmeyi amaçladık.Çalısmamızda kullanılan otopsi doku örnekleri Adli Tıp Kurumuna 2007haziran ?kasım 2007 tarihleri arasında gelmis olan 114 eriskin otopsi olgusundanalınmıstır. Ölçümler, Atomik Absorbsiyon cihazı ile yapılmıstır. Bakır ve çinkoAlevli Atomik Absorbsiyon Tekniği, kursun ve kadmiyum Grafit Fırın Tekniği ilesaptanmıstır.Ülkemizdeki kadmiyum değerlerinin bir çok Avrupa ülkesi ilekarsılastırılabilir düzeylerde, Japonya'dan bildirilen değerlerden ise belirgin sekildedüsük bulunduğu gözlenmektedir. Renal korteks kursun değerlerimizin Norveç veÇek Cumhuriyetinden bildirilen değerlerle benzer olduğu; diğer ülkeler, özellikleA.B.D.'den bildirilen değerlerden belirgin sekilde düsük olduğu gözlenmistir. Çinkokonsantrasyonları açısından diğer ülkelerden bildirilen değerlerle belirgin farklılıklarbulunmamıstır. Ülkemiz için elde ettiğimiz bakır konsantrasyonları, diğer ülkeler içinbildirilen değerlerden de belirgin sekilde yüksektir.Sonuçlar, bireylerin yas, cinsiyet, sigara alıskanlığı ve yerlesim yerine göreanaliz edilmisitr. Böbrek kadmiyum konsantrasyonu yasla birlikte artmaktadır veerkeklerde kadınlara oranla anlamlı sekilde yüksek bulunmustur. Sigara içenbireylerde, kursun ve kadmiyum düzeyleri anlamlı sekilde yüksek bulunmustur.Elementlerden Cu-Zn, Cu-Cd, Zn-Pb ve Zn-Cd arasında anlamlı korelasyonbulunmustur.Sonuç olarak bu çalısma ile Türkiye için böbrek korteksi Cd, Pb, Zn ve Cudüzeyleri belirlenerek literatürdeki çalısmalar ile karsılastırılmıstır.
Özet (Çeviri)
Metals are outspread in air, water, soils and biological matter. A number ofsources (such as automobobile exhausts, industrial activities, agriculture fertilizers,waste incinerators etc.) are responsible for the presence of metals in air, water, soilsand plants, which can reach the food chain.Tissue biopsies for elemental analysis can aid in the diagnosis of diseaserelated to chronic exposure, therefore widespread tissue analyses for differentcountries have been made and reported. It has not been a reported tissue study forTurkey. Our aim therefore, was to study the heavy metal (cadmium and lead) andessential element (zinc and cupper) concentrations in renal cortex tissues and reportthe element concentrations for Turkey, for the first time.Samples of renal cortex tissues were obtained from 114 adult subjects,autopsied in Ankara Medical Jurisprudence Institution between June 2007 ?November 2007. The measurements of the elements were made with Atomicabsorbtion spectrophotometry (AAS), by the flame AAS method for zinc and cupperand graphit furnace AAS for cadmium and lead.Cadmium levels were significantly lower than those reported from Japan andcomparable with the other countries. Lead concentrations were similar with theresults of Norway and Czech republic; and significantly lower than the averageconcentrations found in other studies. Zinc concentrations were comparable with theprevious studies. Cupper concentrations were significantly higher than in studiesfrom different countries.The results were analyzed with respect to age, sex, smoking and the subject?splace of residence. Cadmium levels were significantly higher in male subjects thanthe females, and found to increase with age. Smoking was found to increasecadmium and lead concentrations. There were significant correlations between Cu-Zn, Cu-Cd, Zn-Pb and Zn-Cd.In conclusion, this study provides data for renal cortex Cd, Pb, Zn and Cuconcentrations in Turkey; and information for the comparison with the previousstudies.