Risperidon içeren preparatlarda kantitatif analiz yöntemleri
Quantitative analysis methods of the pharmaceutical preparations containing risperidone
- Tez No: 225420
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ERK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tez kapsamında, risperidon içeren farmasötik preparatlarda etken madde tayini için ekonomik, duyarlı, doğru ve basit spektrofotometrik yöntemlerin önerilmesi; önerilen bu yöntemlerin tarafımızdan önerilmiş olan yüksek performanslı sıvı kromatografik (YPSK) yöntemin uygulanması ile elde edilen veriler ile istatistiksel olarak karşılaştırılması amaçlanmıştır.Tez kapsamında önerilen tüm spektrofotometrik yöntemler (doğrudan, birinci türev, ikinci türev ve üçüncü türev UV spektrofotometri) için 7.0-35.0 µg.mL-1 doğrusal çalışma aralığında bulunan kalibrasyon denklemlerinin korelasyon katsayıları 1'e çok yakındır. Yakalama sınırı ve tayin alt sınırı değerleri oldukça düşüktür. Ortalama geri kazanım değerleri %100'e çok yakındır (% BSS
Özet (Çeviri)
In this study the aim is to suggest economic, sensitive, accurate and simple spectrophotometric methods for the determination of risperidone in pharmaceutical preparations and to compare suggested methods statistically via data that acquired from the high performance liquid chromatographic (HPLC) method which was modified by ourselves.In scope of this study for all proposed spectrophotometric methods (direct, first derivative, second derivative and third derivative UV spectrophotometry), coefficients of correlation of calibration equations found in linear working range of 7.0-35.0 µg.mL-1, were very close to 1. Limit of detection and limit of quantification values were very low. Mean recovery values found were very close to %100 (% RSD