Şizofren hastalarda risperidon ve haloperidolün bilişsel işlevler üzerine etkilerinin araştırılması
The Cognitive efficacy of haloperidol and risperidone in schizophrenia
- Tez No: 86879
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERVET EBRİNÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Günümüzde giderek taraftar bulan ve kabul edilen son görüşlere göre şizofrenide tedavinin başarı parametresi olarak sadece semptomların azalması değil, aynı zamanda bilişsel işlev bozukluklarındaki düzelme yer almaktadır. Şizofreninin bir belirtisi olarak kabul edilen bilişsel işlev bozukluklarının, bu hastalığın tedavisinde önemli bir prognoz kriteri olduğu bilinmektedir DSM-IV tanı kriterlerine göre şizofreni tanısı alan, yatan 40 erkek hasta çalışma grubunu oluşturmuştur. Hastalar randomize yöntemlerle iki gruba ayrıldı. Her iki grubun sosyodemograrîk verileri ve başlangıç psikotik semptomlarının tipi ve şiddeti arasında fark yoktu. Birinci grubu haloperidol grubu (n=20, 22.75±7.15mg/gün); ikinci grubu risperidon grubu (n=20, 6.40±1.23mg/gün) oluşturdu. Hastalara wash out döneminden sonra tedavinin başlangıcında birinci, dördüncü ve sekizinci haftalarında bilişsel işlevleri değerlendirmek amacıyla; SBST, WMS, WMS-R, KAM, BLOT, BOSİS, DPT, WCST, Sözel Akıcılık, Harf Ayıklama testi, psikotik semptomları değerlendirmek amacıyla; BPRS, SANS, SAPS, CGI, İşlevselliğin Değerlendirilmesi, yan etkiler için ise ESRS, UKU ve CGI-Yan Etki skalalan uygulanmıştır. Her iki grup sosyodemograrîk veriler, başlangıç semptomlarının tipi, şiddeti ve Yumuşak Nörolojik İşaretler açısından bir farklılık göstermediği anlaşıldı Çalışmamızda; her iki grupta da psikotik semptomlar ve bilişsel işlevlerde belirgin iyileşme gözlendi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Cognitive Efficacy of Haloperidol and Risperidone in Schizophrenia According to the widely accepted opinions, in schizophrenia, parameter of treatment success is evaluation of improvement in cognitive function rather than symptoms decrement. Cognitive dysfunction, a symptom of schizophrenia, has been recently identified as an important measure of outcome in treatment of this disorder. Forthy hospitalized-male patients who were diagnosed as schizophrenia according to DSM-IV criteria were selected for the study. The patients were separated into two groups randomly. Following a wash out period, haloperidol (n=20, 22,75±7,15mg/d) and risperidon (n=20, 6,40±1,23 mg/d) have been given to schizophrenic patients for 8 weeks. Cognitive functions, pyschotic symptoms and side effects of drug medications have been evaluated in all patients by using WCST, STROOP, BLOT, WMS, WMS-R, CPT, Cancellation Test, MMSE, SBST, Boston Naming Test, SANS, SAPS, CGI, BPRS, ESRS, UKU, CGI-Side Effects tests successively at the beginning, first, fourth and eighth week of the study; There was no any difference between two groups from the point of soft norological signs, psychotic symptoms and demographical findings. We found that the treatment of cognitive dysfunctions and schizophrenic symptoms were successful in both groups.