Kronik böbrek yetmezliğinde hemodiyalizin kan kurşun, kadmiyum, çinko ve bakır düzeylerine etkileri
Effects of hemodialysis on blood lead, cadmium,zinc and copper in chronic renal failure
  1. Tez No: 225419
  2. Yazar: AYÇA DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN SÖYLEMEZOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada son dönem böbrek yetmezliği olan 126 hemodiyaliz hastası ve 51 sağlıklı kişiden alınan kan örneklerindeki metal ve iz element düzeyleri karşılaştırılmıştır. Mikrodalga fırında yakılan kan örneklerinde kadmiyum ve kurşun düzeyi Grafit Fırınlı Atomik Absorbsiyon Spektrometresi, bakır ve çinko düzeyi ise Alevli Atomik Absorbsiyon Spektrometresi ile ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study blood samples of 126 terminal hemodialysis patients and 51 healthy controls have been compared regarding levels of metal and trace elements. After blood samples were ignited in microwave oven with nitric acid; cadmium and lead levels were measured by Varian AA240Z Zeeman Graphite Furnace Atomic Spectrometer, Copper and Zinc levels were measured by Varian AA240FS Fast Sequantial Flame Atomic Absorbtion Spectrometer. SPPS 15.0 programme was used for statistical analysis.Lead levels are higher (26,33±1,56 ppb) in patients group than in control group (57,81±2,00 ppb).