Kedi oositlerinin in vitro maturasyonunda farklı vasatların etkilerinin karşılaştırılması
- Tez No: 225493
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KAYMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada kedi oositlerininin in vitro olgunlaştırılması üzerine, Bovine Serum Albumine (BSA) ve antibiyotik katkılı M199 ve Medicult IVM vasatlarının etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır.Çalışma materyalini, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Doğum ve Jinekoloji kliniğinde kısırlaştırılan kedilerin ovaryumlarından kazanılan oositler oluşturdu. Bu amaçla 26 adet kediden ovariohisterektomi ile alınan ovaryumlardan toplam 330 adet oosit çalışmaya dahil edilmiştir. Ovaryumlar iki saatlik süre içinde Laktatlı Ringer +CS +Antibiyotik solusyonu içinde ve +38? C'de laboratuvara alındı ve işleme başlandı. Kazanılan oositler iki grup halinde (Grup 1: Medicult IVM (n = 150) , Grup 2: M199 + % 0.4 BSA + antibiyotik (n= 180)) medyumlarda ve %5 CO2 içeren maksimum nemli ortamda, 48 saat süre ile 38.5? C'de olgunlaşmaya bırakıldı. Olgunlaşma süresi sonunda oositler fiske edilip (24 saat) aceto orsein ile boyandı. Işık mikroskobunda 20 x 10, 40 x 10 ve immersiol yağ damlatılarak 100'lük büyütmede nükleer maturasyon değerlendirildi. Veriler student ? t test yöntemiyle karşılaştırıldı ve önemlilik kontrolü gerçekleştirildi. Medicult IVM grubunda oositler %24.00 (36 /114), M199 grubunda ise % 14.44'ünün (26 / 154) MII aşamasına geliştiği ve bu değerler arasındaki farkın istatiksel olarak anlamlı olduğu saptandı (p< 0.05).Sonuç olarak, kedi oositlerinin in vitro olgunlaştırılması amacıyla beşeri hekimlikte kullanılan Medicult IVM vasatının, veteriner hekimlikte sıklıkla kullanılan M199 vasatından daha başarılı olduğu bu çalışma sonucunda belirlendi. Kedilerde Medicult IVM vasatına çeşitli hormon ve büyüme faktörü ilavesi ile ilgili daha fazla veri elde edilmesi gerektiği sonucuna varıldı.Bununla birlikte çok yeni bir geçmişe sahip olan kedi oositlerinin In vitro olgunlaştırma çalışmaları alanında en uygun ortam sağlanana kadar vasat ve katkı maddeleri üzerine yapılan daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğu düşünüldü.Anahtar kelimeler : Kedi, oosit, IVM, maturasyon vasatı.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to investigate the effects of antibiotic and Bovine serum albumine (BSA) supplemented M199 and Medicult IVM media on the in vitro maturation of cat oocytes.Oocyts collected from Ankara University Faculty of Veterinary Medicine Obstetric and Gynecology Clinic spayed stray queens served as the material of the study. Because of this purpose; totally 330 oocytes which had been collected from 26 cats via ovariohysterectomy included to this study. The ovaries were brought to the laboratory within 2 hour in Lactate Ringer + Calf Serum + Antibiotic solution at 38? C. Recovered oocytes were divided into two groups. Group 1: Medicult IVM (n = 150) , Group 2: M199 + 0.4 % BSA + antibiyotic (n= 180) and left for maturation in an incubator at 38.5? C for 48 hour under atmosphere containing 5 % CO2 and almost 100 % humidity. Oocytes were than fixed (24 hour) and stained with aceto ? orsein. The maturation status of the oocytes was evaluated under a phase contrast microscope at 20 x 10, 40 x 10, and x 100 magnification with immersion oil. Data were compered by using student?s t test. In Group 1 (Medicult IVM) 24.00 % (36 /114), and in Group 2 (M ? 199 + 0.4 BSA + antibiyotic) 14.44 % (26 / 154) of oocytes reached the MII stage. The differnce between these values was statisticaly significant (p< 0.05).At the end of this study; it was concluded that, Medicult IVM medium which is prefered in human reproduction was superior to M199 medium that is used in veterinary medicine in regard of In vitro maturation of cat oocytes. These results also indicate that further datas should have to be attained on addition of various hormones and growth factors to the Medicult IVM medium in cats.Nevertheless, it was considered that; additional studies are essential in order the obtain the ultimate medium and supplements in the field of In vitro cat oocyte maturation which has a recent past.Key words : Cat, oocyte, IVM, maturation media.