Kedi oositlerinin in vitro gelişimi üzerine EGF ve IGF-1 büyüme faktörlerinin etkilerinin araştırılması
Investigation of the Influence of EGF and IGF-I Growing Factors on In Vitro Development of Feline Oocytes
  1. Tez No: 247732
  2. Yazar: KORAY YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. RIFAT VURAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Sunulan çalışma ile, evcil kedilerden seksüel sikluslarının foliküler ve luteal döneminde elde edilen birinci ve ikinci kalite oositlerin in vitro maturasyonu üzerine EGF ve IGF-I'in etkilerini araştırarak birbirlerine olan üstünlüklerinin kıyaslamalı olarak ortaya konması amaçlanmıştır.Çalışma metaryali, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Doğum ve Jinekoloji Anabilim Dalı Kliniğine ovariohisterektomi amacıyla getirilen 45 adet kedinin ovaryumlarından elde edilen oositlerden oluşturuldu. Bu ovaryumlardan diseksiyon yöntemi ile toplam 789 adet kullanılabilir (1'inci veya 2'inci kalite) oosit elde edildi. Söz konusu oositlerin 580 adeti foliküler, 209 adeti ise luteal çalışma grubuna dâhil edildi. Çalışmanın grupları, M 199 + 50 µg/mL gentamisin + % 0,3 BSA + 0,02 units/mL FSH + 1 mg/mL of estradiol?17ß + 1 IU/ml hCG + 0.2 mM sodyum piruvat vasatına EGF ve/veya IGF-I katılmasına göre belirlendi. Ayrıca söz konusu vasata hiçbir büyüme faktörü katılmayarak kontrol grubu oluşturuldu. Maturasyon işlemi %5 CO2 içeren maksimum neme sahip ortamda 39 ? C'de 48 saatte gerçekleştirildi. Maturasyon sonrası sekiz grubun maturasyon oranını belirlemek amacıyla kumulus hücre komplekslerinin kumulus genişlemesi ve kumulus hücreleri soyulduktan sonra birinci kutup hücresi incelendi. Kutup hücresi gözlenmeyen oositler %1'lik aseto-orcein ile boyanarak maturasyon sonuçları değerlendirildi.Maturasyon sonrası foliküler evrede bulunan ovaryumlardan elde edilen oositlerin kulumus genişlemesi oranları tüm gruplarda, luteal evrede edilen oositlere göre belirgin farklılıklar gösterdi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study are to research the effects of EGF and IGF-I on in vitro maturation of oocytes obtained from the cat ovaries in follicular phase or in luteal phase to demonstrate the advanteges by comparing two factors with each other and also to determine the positive or negative effects of each two methods when used together on in vitro maturation ratios.The materials of the study were formed from oocytes from the ovariums of 45 cats which were brought to Clinic of Obstetric and Gynecology Department of Ankara University Veterinary Medicine Faculty for ovariohisterectomy. By using disection method 580 usable (grade 1 or grade 2) oocytes were obtained from follicular phase ovaries and 209 usable oocytes from luteal phase ovaries. The groups of the study were defined according to the constant presence of M 199 + 50 µg/mL gentamisine + % 0.3 BSA + 0.02 units/mL FSH + 1 mg/mL of estradiol-17ß + 1 IU/ml hCG + 0.2 mM sodium pyruvate and the addition of EGF and/or IGF-I. Besides, control group was formed by not adding EGF or IGF-I. The maturation was performed under the circumstances of 5% CO2, maximum humidity and 39 ? C in 48 hours. After the process, in order to determine the maturation level, 1st polar body was studied after the removal of cumulus expansion of COCs and the cumulus cells. Oocytes without polar body evaluated through the maturation results within 1% aceto-orcein staining.Cumulus expansion ratio of oocytes after mutation that are obtained from ovaries in follicular phase show significant difference with the ones in luteal phase.