DNA düzeyinde soybağı belirtimi yapılan laboratuarlarda uluslararası kalite güvencesi
International quality assurance in DNA laboratories for paternity testing
- Tez No: 225495
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSİ ABACI KALFOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Ceza ve hukuk davalarını karara bağlamada dayanak teşkil edecek ve soybağı incelemelerini kapsayacak DNA analizlerinin, uluslar arası kalite güvencesini sağlamak amacıyla, deney ve kalibrasyon laboratuvarlarının yeterliliği için genel şartlar adı ile bilinen TS EN ISO/IEC 17025 standardı, DNA analizlerini gerçekleştirecek laboratuvarlara uygun şekilde geliştirilmeyi amaçlayan bu çalışma, anılan standarda bir dizi ek önerilerinde bulunmaktadır. Ayrıca, soybağı ilişkilerinin aydınlatılmasında kullanılan olasılık hesaplarının yapılmasında işe yarayan en uygun model belirlenmeye çalışılmıştır.Birbiriyle akrabalık ilişkileri bulunmayan on aileye mensup anne, biyolojik baba olduğu kabul edilen erkek, 18 yaşından büyük çocukları ve erkeğin birinci kuşak kan akrabaları (annesi, babası, kardeşleri) D8S1179, D21S11, D7S820, CSF1PO, D3S1358, THO1, D13S3317, D16S539, D2S1338, D19S433, vWA, TPOX, D18S51, FGA ve amelogenin lokusları için tiplenmiş ve gerek babanın bulunduğu, gerekse bulunmadığı koşullarda, PI babalık indeksi hesaplanmıştır. Tüm ailelerde erkeğin bulunduğu koşullarda babalık indeksi, % 99.73 doğruluğun üzerine çıktığı halde, bulunmadığı hallede bu sayıya ulaşılamadığı gösterilmiş, dolaylı babalık sonucu veren laboratuvarların, bu durumu başvuru sahiplerine bildirim zorunluluğu tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Criminal cases and lawsuits may depend on DNA kinship analysis which requires certain standardized protocols. TS EN ISO/IEC 17025 is the international standard used for this purpose by the laboratories worldwide. This study aimed to provide a series of suggestions that would be complementary to the general conditions provided in the standard in order to create quality assurance for the experiments and calibrations of DNA laboratories. Additionally the most fit model for the statistical evaluation of kinship analysis was specified.Ten unrelated families were chosen. Mothers, males accepted to be biological fathers, children older than 18 years old, first generation relatives of the fathers (their mothers, fathers, sisters and brothers) were typed for D8S1179, D21S11, D7S820, CSF1PO, D3S1358, THO1, D13S3317, D16S539, D2S1338, D19S433, vWA, TPOX, D18S51, FGA and amelogenin loci and paternity index (PI) was calculated both for the options with and without the father. In case the father was included PI was over the %99.73 limit for all the families whilst it was below in the absence of the father.