Vertebralarda metrik varyasyon
Metric variation in vertebrae
  1. Tez No: 225496
  2. Yazar: ÖZGE ÜNLÜTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. YAŞAR İŞCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 252
Özet
İskelet kalıntılarından kimliklendirmede, gömü alanındaki çevre şartlarının negatif koşulları, hayvanlardan veya dikkatsiz olay yeri incelemesinden dolayı sıklıkla yaşanan olumsuzluklarda eksik veya hasarlı parçalardan kimlik tespitine gitmek gerekir. Bu gibi durumlarda vertebralar sayıca çok ve kütlelerinin küçük olmasından dolayı idantifikasyonda çeşitli kolaylıklar sağlayabileceği düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı; vertebraların osteometrik değerlerinin iki cinsiyet arasında farklılığını, vücut fiziği ile ilgisini ve uzun kemiklerle ilişkisinin olduğunu göstermek, popülasyonlar arası farkları ortaya koymaktır. Bunun için de Pretoria Kemik Koleksiyonu'na ait Güney Afrikalı beyaz ve siyah, erkek ve kadın popülasyonuna ait vertebral kolon, sakrum ve uzun kemikler kullanılmıştır. Adı geçen kemiklerden ölçülerin toplanmasının ardından veriler SPSS istatistik programına girilmiş ve cinsiyet tayini yapabilmek için diskriminant fonksiyon analizi, boy tahmini için regresyon analizi uygulanmıştır. Değerlendirmeler sonucunda her iki ırk için vertebralardan cinsiyet tayini yapabilme başarısı, servikal kolon kullanıldığında bu oran %72,9?%87,1; torasik sütun kullanıldığında %76,1?%90,3 ve lumbar sütun kullanıldığında %64,3?%87,7 arasında değişmektedir. Bu sonuçlar göstermektedir ki vertebralar, önceden çalışılarak güvenirliliği kanıtlanmış kemikler kadar başarılı sonuçlar vermektedir. Bu da adli bilimlerde uygulanabilir olduğunu göstermektedir. Boy tahmini konusunda ise uzun kemikler kadar başarılı olmasa da, uzun kemiklerin değerlendirilemez derecede hasar gördüğünde kullanılabilir olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In determining identity from skeletal traces, because of frequently experienced complications arising from the negative environmental conditions at the burying ground, animals or careless crime scene investigations, identity determination should be made using deficient or damaged pieces. In such cases, vertebrates are considered to provide various facilities in identifications due to their small mass and large numbers. The aim of this study is; to show the differences of the osteometric values of vertebrates between two genders, to demonstrate their connection with the body physics and their relationship with long bones, to reveal the differences between populations. In this study vertebral colon, sacrum and long bones belonging to South African white and black, male and female populations are used that are in Pretoria Bone Collection. After gathering measurements from the referred bones, the data is posted to SPSS statistics program and discriminative function analysis for gender determination and regression analysis for length determination are applied. As a result of the evaluations the percentage of successful gender determination from vertebrates for both races changes between 72.9%?87.1% when cervical colon is used, between 76.1%?90.3% when thoracic colon is used and between 64.3%?87.7% when lumbar colon is used. These results show that, vertebrates provide results that are as successful as the bones which are proved to be reliable by making studies in anticipation. Therefore, indicate that they can be applied in forensic sciences. When length estimation is concerned, although they are not as successful as long bones, it is found that they can be used when the long bones are damaged to an extent that does not permit an evaluation.