Gömülü alt yirmi yaş dişleri çekim kavitelerindeki kemik iyileşmesinin alınan radyografilerle bilgisayarlı ortamda analizi
The computer analysis of the bone healing with radiographies in extraction sockets of impacted mandibular third molars.
- Tez No: 225532
- Danışmanlar: PROF.DR. ERGUN YÜCEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmanın amacı gömülü 20 yaş dişi çekim soketlerindeki iyileşmenin bilgisayar ortamında renk analizi yöntemi ile takip etmektir. Çalışma gömülü alt 20 yaş dişi mevcut, yaşları 18 ile 46 arasında değişen, 9 erkek 11 kadın toplam 20 hasta üzerinde gerçekleştirilmiştir. Daha sonra yeni oluşan kemiğin densitesini ölçmek ve böylece iyileşme sürecini takip amacı ile; operasyon günü, 1. hafta, 1.ay, 3.ay ve 6. aylarda hastalardan dijital panoramik radyografiler alınmış ve radyografiler Adobe Photoshop 7.0 programında renk analizi yöntemi ile değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonucunda 1. hafta, 1. ay, 3. ay ve altıncı aylarda kemik yoğunluk miktarlarında belli oranlarda artışın olduğu gözlenmiş ve çevre sağlam kemik yoğunluğuna her dönemde dahada yaklaşılmıştır. Yapılan bu çalışma, kemik iyileşmesinin takibinde kullandığımız dijital panoramik radyografilerin, bilgisayar ortamında dijital renk ayrıştırma tekniği ile analizi yönteminin, gerek noninvaziv oluşu, gerek elde edilen bilgilerin kolay saklanabilmesi ve ekonomik bir yöntem olması nedenleri ile klinikte kemik iyileşmesinin takibinde kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to follow the healing of extraction sockets of impected mandibular third molars with the color analysis method by the computer system. This study performed 20 patients with mandibular impected third molars. 9 of the patients were men and 11 of them were women and their ages were variable at 18 to 46. To measure the new formation of the bone and to follow the healing process, the digital panoramic radiographies taken at the operation day, first week, 1st, 3rd, 6th months and all the radiographies were evaluated with Adobe Photoshop 7.0 programme with color analysis method. As the result of this study we observed that the quantity of bone density increased in the 1st week, 1st, 3rd and 6th months graphies. And in every period of healing it was closed to normal bone density. In this study, the use of the digital panoramic radiographies with digital color separation analysis technic is an optimal method for the evaluation for following the bone healing, because they are non-invasive, easily keeping the information and also economic. Therefore, the digital panoramic radiographies may use for the following of bone healing in the clinics.