Farklı dentin bağlayıcı sistemlerin antimikrobiyal özelliklerinin ve genotoksik potansiyellerinin in vitro değerlendirilmesi
The in vitro Evaluation of Antimicrobial Properties and Genotoxic Potential of Different Dentin Bonding Agents
  1. Tez No: 225531
  2. Yazar: ALEV ATEŞAĞAOĞLU KAYA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HÜMA ÖMÜRLÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Dentin baglayıcı sistemlerin dentin ve çevre dokularla olan sürekli ve yakın teması ile olusan biyolojik etkilerinden dolayı günümüzde baglayıcı sistemlere olan ilgiyi artırmıstır. Bu çalısmanın amacı, farklı dentin baglayıcı sistemlerin antimikrobiyal özelliklerini ve mutajenik potansiyellerini degerlendirmektir. Bu çalısmada gerçeklestirilen birinci deneyde, Clearfil SE Bond, SL Bond, i-Bond, Clearfil Protect Bond, %2 klorheksidin (pozitif kontrol) ve serum fizyolojigin (negatif kontrol), L.casei (ATCC4646) C.albicans (ATCC10231) ve S.mutans'a (NCTC10449) karsı antimikrobiyal etkileri agar disk difüzyon testi ve seri mikrodilüsyon yöntemi ile tespit edilmistir. kinci deneyde, dentin baglayıcı sistemlerin genotoksik aktiviteleri, farklı elüsyon konsantrasyonunda, insan lenfositlerinde alkalin tek hücre jel elektroforez yöntemi ile incelenmistir. Agar disk difüzyon deneyi ve MK/MBK ölçümü sonucuna göre, Clearfil Protect Bond primer, test edilen her üç bakteriye karsı diger baglayıcı sistemlerden anlamlı derecede, fazla inhibisyon göstermistir Çalısmada test edilen diger sistemlerden, Clearfil SE Bond sadece S.mutans'a karsı zayıf bir inhibisyon gösterirken, SL Bond tüm mikroorganizmalarda inhibisyon olusturmustur. i-Bond ise test edilen her üç mikroorganizma türüne karsı çok düsük inhibisyon etkisi göstermistir. Genotoksisite çalısma sonuçlarına göre, Clearfil Protect Bond primer, kuyruk uzunlugunu 50 ?l ve 100 ?l'de anlamlı derecede arttırmıs, kuyruk momenti ve yogunlugu ise sadece 100 ?l'lik en yüksek konsantrasyonda artıs göstermistir. Kuyruk uzunlugu, yogunlugu ve momenti Clearfil Protect Bond baglayıcıda 100 ?l'lik konsantrasyonda belirgin olarak arttırmıstır. Clearfil SE Bond primer 50 ?l'de, Clearfil SE bond baglayıcı ise 100 ?l'de DNA hasarını artırmıslardır. Fakat SL bond ve i-Bond belirgin bir DNA hasarı olusturmamıstır. Bu çalısmada tasarlanan 2 deneyin sonuçları, test edilen dentin baglayıcı sistemlerden, antimikrobiyal monomer içeren Clearfil Protect Bond primerin, klinikteki etkili uygulama dozlarında, güçlü bakterisid/fungusid etki ve düsük genotoksik potansiyele sahip oldugunu göstermistir. Anahtar kelimeler; dentin baglayıcı sistemler, MDPB, antimikrobiyal aktivite, genotoksisite.
Özet (Çeviri)
The interest to bonding agents has been increased recently because of probable biological effects caused by the close and continual contact of dentin bonding agents with tooth and surrounding tissues. The aim of the present study was to evaluate the different dentin bonding agents by assessing antimicrobial property and mutagenic potential. In the first experiment, performed in this study, the antibacterial activity of Clearfil SE Bond, SL Bond, i-Bond, Clearfil Protect Bond, %2 chlorhexidine (positive control) and SF (negative control) against L.casei (ATCC4646), C.albicans (ATCC10231) and S.mutans (NCTC10449) was determined by agar disc diffusion test and serial microdilution assay. In the second experiment, the genotoxic activity of dentin bonding agents, was investigated at different elution concentrations in human lymphocytes using the alkaline single-cell gel electrophoresis technique. According to the results of agar disc diffusion experiment and serial microdilution assay, Clearfil Protect Bond primer, showed clear inhibition against all three bacteria among the other adhesive systems. The other systems tested in this study, Clearfil SE Bond produced a little antimicrobial effect on S.mutans and SL Bond showed inhibition against the three microorganism. i-Bond, produced significantly less antimicrobial effect against three microorganism. According to the results of genotoxicity assay, Clearfil Protect Bond primer, at 50 ?l and 100 ?l concentration increased the tail length significantly. Moreover, tail moment and tail intensity were significantly increased at 100 ?l concentration A significant increase in tail moment, intensity and length was observed at 100 ?l concentration for Clearfil Protect Bond adhesive system. Clearfil SE Bond primer at 50 ?l and Clearfil SE Bond adhesive at 100 ?l resulted in the increase of DNA damage. However SL Bond and i- Bond did not produce significantly DNA damage. The results of two experiments designed for this study, indicated that, among the adhesives tested, Clearfil Protect Bond, that contains antimicrobial monomer (MDPB), at clinically effective dose, have strong bactericidal/fungucidal effects and low genotoxic potential. Key words; dentin bonding systems, MDPB, antimicrobial activity, genotoxicity.