7-14 yaş grubu ilköğretim okulu öğrencilerinde pectus carınatum ve pectus excavatum deformitelerinin görülme oranı
- Tez No: 225533
- Danışmanlar: PROF.DR. HASAN BASRİ TURGUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Çocuk Cerrahisi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Chest Diseases, Pediatric Surgery, Child Health and Diseases
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Pectus excavatum ve pectus carinatum adlı göğüs deformitelerinin görülme oranını tespit etmek ve bu deformitelerin neden olduğu fiziksel etkileri araştırmak amacıyla bu çalışma planlandı. Çalışma, yaşları 7-14 arasında değişen, herhangi bir ortopedik ve kronik hastalığı olmayan 665'i erkek 677'si kız olmak üzere toplam 1342 ilköğretim okulu öğrencisi üzerinde gerçekleştirildi. Pectus excavatum ve pectus carinatum deformitelerine sahip bireylerin toraks ölçümleri yapılarak, solunum fonksiyon testleri spirometre cihazı ile gerçekleştirildi. Aynı yaş ve cinsiyetteki kontrol gruplarının da toraks ölçümleri yapılarak, solunum fonksiyon testi uygulamalarına geçildi. 1342 ilköğretim okulu öğrencisi arasından 35 kişide pectus excavatum'a, 8 kişide pectus carinatum'a rastlandı. Pectus excavatum deformitesine sahip bireylerin % 74.3'ünü erkekler, % 25.7'sini kızlar oluşturdu. Pectus carinatum deformitesi erkeklerde tespit edildi. Pectus excavatum'lu bireylerde torasik indeks değerinin, toraks çevresi ve derinliğinin kontrol grubuna göre düşük çıkması istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Solunum fonksiyon testinde ölçülen FEV1, FVC, PEF, MEF, F25, F50 değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı sayılabilecek bir düşüş ya da artış saptanmadı. Pectus carinatum grubundaki olguların % 37.5'i söz konusu bozukluğun farkında olduklarını söylerlerken, pectus excavatum grubundaki olgularda farkındalık yaygınlığı % 8.6 olarak tespit edildi. Pectus excavatum ve pectus carinatum deformitelerine sahip bireylerin okul başarısı düzeyleri kontrol grubuyla kıyaslandığında, istatistiksel olarak anlamlı bir sonuca
Özet (Çeviri)
This study was planned to determine the incidence of chest deformities known as pectus excavatum and pectus carinatum and investigate the physical effects of these deformities. The study involved 1342 primary school students (677 female, 665 male; age range: 7-14 years) with no orthopedic or chronic disorder. The thorax of the subjects with pectus excavatum and pectus carinatum deformities was measured. Respiratory function test was done using a spirometer. Thorax measurements and respiratory function tests were also performed on the control groups within the same age range and with the same gender. Of 1342 primary school students, 35 students had pectus excavatum and 8 students, pectus carinatum. Of those with pectus excavatum deformity, 74.3% were male and 25.7% were female students. Pectus carinatum deformity was detected in males only. The subjects with pectus excavatum had lower values of thoracic index, thorax circumference, and depth than those of the control group subjects. The difference was statistically significant. The values of FEV1, FVC, PEF, MEF, F25, F50 of both groups measured in the respiratory function test were not statistically significantly. While 37.5% of those with pectus carinatum deformity were aware of the deformity, only 8.6% of those with pectus excavatum were aware. Comparison of the academic success of the subjects with pectus excavatum and pectus carinatum deformities with that of the control group subjects, no statistically significant difference was detected.