CAD-CAM yöntemiyle posterior bölgede hazırlanan tam porselen köprülerde arayüz bölgesi tasarımlarının kırılma direncine etkisinin sonlu elemanlar stres analizi yöntemiyle incelenmesi
The investigation of the effect of connector design of the all-ceramic posterior fixed partial dentures manufactured by CAD-CAM systems on the fracture resistance by finite element stress analysis
  1. Tez No: 225535
  2. Yazar: ESRA ÇİĞDEM ERSOY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SUAT YALUĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmada; mandibular posterior bölgede hazırlanan tam porselen Procera AllCeram köprülerde arayüz bağlantısı tasar?mlar?n?n k?r?lma direncine etkisi incelendi. Sonlu elemanlar stres analizi için, 2 farkl? okluzo- gingival arayüz bağlantısı yüksekliğine ve 2 farklı gingival embrasur yarıçapına sahip olacak şekilde 242829?287581 arasında tetrahedron elemandan oluşan 4 farkl? köprü modeli, 3 boyutlu tarayıcı ile taranması yapılmış dişlerden ve kadavra mandibulasından yararlanılarak hazırlandı. 2 farkl? yükleme tipinde, 3 farkl? eksende yükleme yap?ld?. 1. yükleme tipinde, tüberkül-marjinal sırt ilişkisine göre vertikal eksende 470N, oblik eksende 940N ve horizontal eksende 135N kuvvet uygulandı. 2. yükleme tipinde çiğneme kuvvetini taklit edecek şekilde fonksiyonel tüberkül tepelerine vertikal eksende 188N, oblik eksende 376N ve horizontal eksende 54N kuvvet uyguland?. 4 farkl? köprü modelinde oluşan von mises stress ve maksimum principle stress bulguları değerlendirildi. Analizler incelendiğinde tüberkül-marjinal s?rt ilişkisinde ve maksimum çiğneme kuvveti uygulandığında vertikal, oblik ve horizontal yönlerde uygulanan kuvvetler sonucunda oluşan stres birikimlerinin farklı bölgelerde ortaya çıktığı görüldü. Buna ilave olarak, hem arayüz bağlantısının yüksekliğinin hem de gingival embrasur yarıçapının artışıyla ortaya çıkan düzgün geometrinin stres konsantrasyonunu azalttığı yani kırılma direncini arttırdığı sonucuna var?ld?.
Özet (Çeviri)
In this study, effects of connector designs of all porcelain Procera AllCeram fixed partial dentures which are placed just posterior mandibular region on the distribution of stress were investigated. For the finite element stress analysis, 4 different bridge models which are consisted of 2 different occluso-gingival connector heigth, 2 different gingival embrasure radius and between 242829- 287581 tetrahedral elements was developed by utilizing the teeth which were scanned with 3-dimensional scanner and the human cadaver mandible. Loading was applied in two different types and 3 different axis. In 1. loading type, vertical forces of 470N, oblique forces of 940N and horizontal forces of 135N was applied according to the relationship of cusp- marginal ridge. In 2. loading type, vertical forces of 188N, oblique forces of 376N and horizontal forces of 54N was applied on apex of cusps according to the simulation of chewing forces. Von Mises Stresses and maksimum principle stresses were investigated in 4 different bridge model. When the analysis are examined we can say that the stresses that became after the forces are applied in vertical, oblique and horizontale directions in the relations of cusp-marginal ridge and maximum chewing forces are occured in different places. In addition, the stress consantiration is decreased hence the fracture resistance is increased by not only the increase of the height of connector, but also the increase of the radius of gingival embrasure.