Cep telefonu maruziyeti kaynaklı RF dozimetrinin FDTD yöntemi ile belirlenmesi
Determination of RF dosimetry caused by mobile phone exposure with FDTD method
  1. Tez No: 225554
  2. Yazar: MEHMET ZAHİD TÜYSÜZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYŞE CANSEVEN KURŞUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyofizik, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Biophysics, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Son yıllarda hızla gelisen teknoloji ile insanlar doğal alan kaynaklarının yanısıra yapay alanlara daha fazla maruz kalmaktadır. Özellikle kablosuz iletisim teknolojilerinin günlük yasamının her alanında, giderek daha fazla yaygınlasması ve beyin gibi hassas bir organa yakın olması insan sağlığı üzerinde olusturabileceği olası risklerin ve endiselerin artmasına neden olmustur. Bu tez çalısmasında, insan kafasının cep telefonu kullanımı ile maruz kalabileceği EM alan etkileri; farklı frekans, anten konumları, kafa boyutu, kafanın dielektrik özellikleri, cep telefonu kullanım pozisyonları ve günlük hayatta yaygın olarak kullanılan küpe ve gözlük gibi metalik aksesuarlar göz önüne alınarak ayrıntılı olarak incelendi. Böylece cep telefonu maruziyetinden kaynaklı SAR değerine bu parametrelerin etkisi kontrollü deneyler ile saptanmaya çalısıldı. Bu amaçla dokuda olusan doz değeri, incelenen her kosul için 1 gr ve 10 gr uzaysal tepe SAR değerleri ile maksimum SAR değerleri FDTD yöntemini kullanan SEMCAD X yazılımı ile hesaplandı. Bu çalısma kapsamında gelisim sürecinde bulunan ve dıs etkilere karsı yetiskinlere oranla daha hassas olan çocuklar da SAR değerleri hesaplandı ve buna iliskin risk değerlendirmesi yapıldı. Çalısmada elde edilen bulgular sonucunda SAR değerini en fazla etkileyen parametrenin cep telefonu kullanım pozisyonu olduğu saptandı. Yanak konumunda eğik konumuna kıyasla önemli oranda artıs gözlendi. Dokuların dielektrik özellikleri SAR değerlerinde önemli bir artısa neden olan bir parametre olduğu doğrulandı. Çocuk dielektrik özellikleri, yetiskin dielektrik özelliklerine kıyasla daha fazla SAR değerleri olusturdu. Çocuklarda kafa boyutundan kaynaklı SAR değerindeki artıs önemli oranda olmamasına rağmen, yüksek dielektrik özelliklerinin katkısı ile çocukların yetiskinlere göre önemli oranda daha yüksek SAR değerleri aldığı saptandı. Cep telefonunun kullanım frekansına, antenin konumuna, küpe ve gözlük gibi metalik aksesuarların kullanımına bağlı olarak farklı oranlarda SAR değerlerine etki tespit edildi. Böylece hangi parametrenin daha önemli olduğu ve alan maruziyetini en aza indirebilmek için neler yapılabileceği belirlendi.
Özet (Çeviri)
In recent years humans are more exposed to human-made fields than natural fields with developing technologies. Especially, widespread of wireless communication technologies in all areas of daily life and getting closer to sensitive organs like brain caused an increase in possible risks and worries about human health. In this study, effects of EM field exposure on human head while using mobile phone have been investigated in detail considering different frequencies, antenna locations, head dimension, dielectric properties of head, usage positions of mobile phone and widespread usage metallic accessories like earrings and glasses. So, an effect of these parameters on SAR values, caused by mobile phone exposure, was determined by controlled experiments. With this aim, dose value in the tissue, for each condition 1 gr and 10 gr spatial-peak SAR values and maximum SAR values were calculated by SEMCAD X software which uses FDTD method. Within the scope of this study, SAR values were calculated in growingup children, who are more sensitive to external impacts than adults, and risk evaluation was done. As a result of findings obtained in the study, it was determined that the most affectional parameter on SAR value was mobile phone usage position. In the cheek position, it was observed a crucial increase compared to tilt position. The increase in dielectric properties of tissues was confirmed as a parameter causing a significant increase in SAR values. Child tissue?s dielectric properties contributed more SAR values when compared to adults?. Although the increase in SAR values due to child?s head dimension was not enough considerable, it was observed that children absorbed higher SAR values with respect to adults because of high dielectric properties. Effects on SAR values in different ratios depending on mobile phone frequency, antenna position, usage of metallic accessories like earrings and glasses were determined. Thus, which parameter is most important and what can be done to minimize the field exposure was defined.