Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Polikliniğine başvuran 6-18 yaş grubu çocuklarda metabolik sendrom görülme durumu ve beslenme durumunun ilgili risk faktörleri üzerine etkisi
The occurence of metabolıc syndrome between the age of 6-18 years chıldren applyıng to Zeynep Kamil Maternıty and Chıldren?s Hospıtal pedıatrıc polıclınıc and the effect of nutrıtıonal status on related to rısk factors.
- Tez No: 225581
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEN KÖKSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Metabolik sendrom, merkezi yada abdominal obezite, hipertrigliseridemi, hipertansiyon, düşük HDL kolesterol ve yüksek açlık glukoz düzeylerinden en az üçüne sahip olunması olarak tanımlamaktadır. Metabolik sendromun bileşenleri yetişkinlerin yanı sıra çocuk ve adolesanlarda da mevcuttur. Metabolik sendromun diyet ve fiziksel aktivite gibi çevresel etmenlerin sonucu olarak oluştuğu bilinmekle beraber çocuklarla ilgili yapılan çalışmalar sınırlıdır. Bu çalışmanın amacı çocuklarda diyet bileşenlerinin metabolik sendrom bileşenlerine etkisini incelemektir. Çalışmaya 6-18 yaş arasında, 400 birey katılmıştır. Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim Ve Araştırma Hastanesinde katılımcıların biyokimyasal analizleri yapılmış, antropometrik ölçümleri alınmış ve beslenme durumları değerlendirilmiştir. Metabolik sendromun örneklemde görülme sıklığı IDF'e göre % 1.8, ATP III'e göre % 3.3 olarak saptanmış ve en sık BKI ? 95 persentil olan bireylerde görüldüğü ortaya çıkmıştır. Vücut yağ oranı, bel çevresi, plazma lipid ve insülin düzeyleri ve fiziksel aktivitenin metabolik sendrom bileşenlerini etkilediği belirlenmiştir (p0.05).
Özet (Çeviri)
The metabolic syndrome is defined as the presence in an individual of at least three of central or abdominal obesity, hypertrglyceridemia, hypertension, low HDL cholesterol and high fasting glucose levels. Components of the metabolic syndrome are present in children and adolescents as well as in adults. It is known the metabolic syndrome occurs as a result of environmental factors such as diet and physical activity habits but there are limited study was to verify whether dietary nutrient intake to modulate the features of the metabolic syndrome. A total of 400 subjects, aged 6-18 years, participated. All subjects underwent a biochemical, anthropometrical and nutritional assessment at the Zeynep Kamil Maternıty and Chıldren?s Hospıtal. The metabolic syndrome was detected in 1.8 % of the sample according to IDF, % 3.3 of the sample according to ATP III and the much higher prevalence was in BMI ? 95 percentile. Body fat %, waist circumference, plasma lipid and insulin levels and physical activity was associated with metabolic syndrome (p0.05).