Glomerülonefritli hastalarda spot idrar protein/ kreatinin oranının, günlük proteinüri miktarının belirlenmesindeki rolü
The role of urinary spot protein/creatinine ratio to estimate the amount of daily proteinuria in patients with glomerulonephritis
- Tez No: 225582
- Danışmanlar: PROF. MEHMET EMİN YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Giriş: İdrardaki protein miktarının belirlenmesi böbrek hastalıklarının tanısında, tedavi etkinliğini belirlemede ve prognozu değerlendirmede sıklıkla kullanılmaktadır. Çalışmamızda farklı tip glomerülonefritli hastalarda prospektif olarak spot idrar protein/kreatinin oranının proteinüri miktarını belirlemedeki doğruluğunu araştırmayı amaçladık.Gereç ve yöntem: Spot idrar protein/kreatinin oranı (sPr/Kr) ve 24 saatlik Proteinüri arasında korelasyon 38 erişkin hastada tedavi öncesi ve sonrasında değerlendirildi. SPr/Kr'nin 24 saatlik idrardaki bazı proteinüri miktarlarını (0,3 ve 3gram/gün) belirlemedeki rolü ROC-analizi ile araştırıldı. Bulgular: Hem tedavi öncesi ve sonrasındaki değerlendirmede sPr/Kr ve 24 saatlik idrardaki protein arasında yüksek korelasyona sahip doğrusal bir ilişki vardı (p0,95 bulundu. Tartışma: sPr/Kr oranların 24 saatlik idrardaki proteine alternatif olarak kullanılabilir. Ancak yüksek proteinürisi olan hastalarda test güvenilir değildir. Düşük kreatinin atılımına sahip hastalarda testin doğruluğunun aydınlatılması gereklidir.
Özet (Çeviri)
Background: Quantifying protein in urine is commonly used in the diagnosis of kidney diseases, measuring the efficiency of the treatment and evaluation of prognosis. We aimed to perform a prospective evaluation of urinary spot Protein/Creatinine ratio accuracy in estimation of proteinuria in patients with various glomerulonephritis.Methods: The correlation between P/C in random urine specimens and urinary protein excretion in 24-h collections in pre- and post-treatment periods were evaluated in 38 adults. Diagnostic accuracy of the P/C ratio was evaluated by receiver-operator curves (ROC) to predict different threshold levels of protein excretion (0.3 and 3 gram/day).Results: A linear relationship exists between spot P/Cr and 24 h protein excretion, with a significant correlation in both pre and post treatment values (p0.95.Conclusion: The P/C in spot urine samples could be used as an alternative to urine protein excretion in 24-h collections. But it is unreliable in patients with high protein excretion. Accuracy of the method needs to be clarified in patient with low creatinine production.