Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi çocuk acil servisine başvuran rotavirus ve adenovirus pozitif hastaların retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of rotavirus and adenovirus positive patients who apply to child emergency Servi̇ce of Zeynep Kami̇l Hospi̇tal
  1. Tez No: 497757
  2. Yazar: PINAR ÖNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR BOZAYKUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: ​Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Amaç: Gastroenteritler gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde önemli bir mortalite ve morbidite nedenidir. Akut ishaller etkenlerine göre ayrılırken çeşitli laboratuvar parametrelerinden faydalanılabilir. Özellikle kent merkezleri dışında akut gastroenterit etkenlerinin nedenleri ayrılırken gaitada antijen saptama şeklinde spesifik yöntemlere ulaşmak her zaman mümkün olmayabilir. Bu çalışmanın amacı bu yöntemere ulaşamadığımız durumlarda CRP ve total lökosit sayısının, adenovirus veya rotavirus gastroenteritini belirlemek açısından bir fark yaratıp yaratmayacağını anlamaktır. Gereç ve Yöntemler: Bu araştırma için ilk olarak Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulundan onay alındı. Bunu izleyen süreçte Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Acil Servisine başvuran gastroenterit tanılı olgulardan 50 adet rotavirus antijeni pozitif saptanmış hasta, 50 adet adenovirus antijeni pozitif saptanmış hasta ve 100 adet rotavirus ve adenovirus antijenleri negatif hasta dahil edildi. Çalışmaya alınan hastalar CRP ve total lökosit sayıları açısından incelendi. İstatiksel analiz SPSS (Statistical Package for Social Sciences) paket program ile yapıldı. Bulgular : Verilerin dağılımının normal olup olmadığı görülmek üzere Kolmogrov Smirnov testi yapıldı. Test sonucu p0.05). Sonuç olarak rotavirus pozitif, adenovirus pozitif ve viral olarak negatif olan gastroenteritler arasında CRP ve total lökosit sayısı açısından anlamlı fark saptanmadı. Sonuç: Çalışmamızın sonucuna göre rotavirus gastroenteriti, adenovirus gastroenteriti ve viral yönden negatif olarak saptanan gastroenteritler arasında C-Reaktif protein ve total lökosit sayısı açısından anlamlı fark saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
İntroduction Gastroenteritis is a major cause of mortality and morbidity in developed and developing countries. Various laboratory parameters can be used when separating according to acute diarrhea factors. When the causes of acute gastroenteritis are investigated, it may not always be possible to reach specific methods like stool antigens except city centers. The aim of this study is to determine if CRP and total leukocyte counts will make a difference in determining adenovirus or rotavirus gastroenteritis when we can not reach this method. Matherial and Methods For this research, Zeynep Kamil Women and Children's Education and Research Hospital Ethical Committee for Clinical Investigations was approved. 50 patients with rotavirus antigen positive, 50 patients with positive adenovirus antigen and 100 patients with negative rotavirus and adenovirus antigens were included in the gastroenteritis cases who were referred to Zeynep Kamil Women's and Children's Hospital Education and Research Hospital Pediatric Emergency Department. The patients studied were analyzed for CRP and total leukocyte counts. Statistical analysis was performed with SPSS (Statistical Package for Social Sciences) package program. Results Kolmogorov Smirnov test was performed to see if the distribution of the data is normal or not. Since the test result was p 0.05). As a result, there was no significant difference in the number of rotavirus positive, adenovirus positive and viral negative gastroenteritis in terms of CRP and total leukocyte counts. Conclusions According to the results of our study, no significant difference was found between the value of C-reactive protein and total leukocytes between rotavirus gastroenteritis, adenovirus gastroenteritis and gastroenteritis which was negative in viral antigens.