Yoğun bakım ünitelerinde çalışan hemşirelerde hasta güvenliği kültürünün belirlenmesi
Determination of patient safety culture of nursing staff in intensive care units
- Tez No: 390839
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SONGÜL GÖRİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma yoğun bakım ünitelerinde çalışan hemşirelerde hasta güvenliği kültürünü belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya Erciyes Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Yoğun Bakım Üniteleri ile Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yoğun Bakım Ünitelerinde çalışan ve araştırmayı kabul eden 316 hemşire alınmıştır. Araştırmanın verileri anket formu ve Hasta Güvenliği Kültürü Hastane Anketi aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmada etik kurul onayı, kurum izni ve araştırmaya katılan hemşirelerden sözlü ve yazılı oluru alınmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin normal dağılımına Shapiro-Wilk testi ile bakılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik dağılım ve Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. Ölçeğin güvenirliğinin belirlenmesinde Cronbach alfa katsayısına bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study was conducted to determine the patient safety culture in nurses working at intensive care units. In the study, 316 nurses who worked at intensive care units of Health Practice and Research Center of Erciyes University and Kayseri Education and Research Hospital and who accepted to participate were recruited. Data of the study were collected with questionnaire form and Patient Safety Culture Hospital Questionnaire. Ethical approval, institutional permission and verbal and written consent from nurses were obtained. Normal distribution of the data was checked with Shapiro-Wilk test. Data were analyzed with percentages and Mann-Whitney U test. Cronbach alpha coefficient was used for reliability of the scale.