Pediatri hemşirelerinin ilaç hatalarını bildirme durumları ile tıbbi hatalardaki tutumları arasındaki ilişki
Pediatric nurse medication error reporting of the relationship between state and attitudes in medical errors
- Tez No: 409370
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE YILDIRIM SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
İlaç hataları çocuk hastalarda daha sık görülmekte ve hataların sonuçlarından olumsuz etkilenmektedirler. İlaç hatalarının önlenmesinde hataların bilinmesi ve hata bildirimlerinin yapılması çok önemlidir. Ancak ülkemizde pediatri hemşirelerinin ilaç hataları ve bildirimleri konusunda yeterli veri bulunmamaktadır. Bu nedenle çalışmamızın amacı; pediatri hemşirelerinin ilaç hataları konusundaki bilgileri, hataları bildirme/bildirmeme durumları ve nedenlerini saptamak, ilaç hatalarının görülme sıkılığı hakkındaki görüşlerini belirlenmek ve ilaç hatalarının bildirilme/bildirilmeme durumları ile tıbbi hatalardaki tutumları arasındaki ilişkiyi açıklamaktır. Araştırma 179 çocuk hemşiresinin katılımıyla,07.01.2015 ve 31.05.2015 tarihleri arasında İzmir'de bir Çocuk Hastanesi'nde yapılmıştır. Araştırma verileri anket yöntemi ile, Sosyodemografik soru formu, İlaç Hataları Soru Formu ve Tıbbi Hatalarda Tutum Ölçeği kullanılarak yüz yüze görüşme ile toplanmıştır. Verilerin analizi SPSS 20 programında yapılmıştır. Frekans, sayı ve yüzde, ortalama, standart sapma, Mann whitney U testi, t testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Medication errors are more frequently and adversely affected by the consequences of failure in children. Recognizing and making the error reporting of errors is very important in preventing medication errors. However, the country does not have enough data about medication errors and notifications of pediatric nurse. Therefore, the purpose of our study, For information on pediatric nurse for medication errors, error reporting / notification to the situation and to determine the causes, medication errors to determine their views on the incidence firmness and medication errors in the declared / notified me conditions and attitudes in medical error it is to explain the relationship between. The Study is made with the participation of 179 pediatric nurses, between 01.07.2015 and 31.05.2015 at the Children Hospital in İzmir. Research data and survey methods, socio-demographic questionnaire, Questionnaire for Medication Errors and medication errors attitude scalecollected by face to face interviews using.Data analysis was conducted in SPSS 20 program. Frequency, number and percentage, mean, standard deviation, Mann Whitney U test, t test was used.