Yetişkin şişman kadınlarda vücut ağırlığı kaybının dinlenme metabolik hızı, vücut bileşimi ve bazı biyokimyasal parametreler üzerine etkisi.
Evaluation of the effects of weight loss on resting energy expenditure, body composition and some biochemical parameters in adult obese women.
  1. Tez No: 225592
  2. Yazar: GAMZE ÇITAK AKBULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESLİŞAH RAKICIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 256
Özet
Bu araştırma 2005-2007 yılları arasında, Ankara ilinde yaşayan, yaş grubu 20-45 yıl olan, yetişkin kadın bireyler üzerinde 3 ay süre ile yapılmış prospektif bir çalışmadır. Beden kütle indeksi (BKİ) 27 kg/m2'nin üzerinde olup hafif şişman ve şişman kabul edilen kadınlar iki gruba ayrılmıştır. Birinci gruptaki kadınlara (n:20) sadece diyet tedavisi uygulanmıştır. İkinci gruptaki kadınlar (n:17) diyet tedavisine ek olarak fiziksel aktivite programına alınmıştır. Araştırma sonrasında diyet grubundaki kadınların toplam kolesterol düzeylerinin (p=0.033); diyet+aktivite grubundaki kadınların ise toplam kolesterol (p=0.000), LDL-kolesterol (p=0.001), VLDL-kolesterol (p=0.040) trigliserit düzeylerinin (p=0.036) istatistiksel olarak önemli düzeyde düştüğü belirlenmiştir. Bireylerin vücut ağırlıkları diyet grubunda 75.3±1.77 kg'dan 70.7±1.90 kg'a diyet+aktivite grubunda ise 82.5±2.02 kg'dan 73.9±2.16 kg'a azalma göstermiştir (p=0.000).
Özet (Çeviri)
This is a prospective cohort study, conducted on adult women, aged 20-45 years, living in Ankara, during 3 months in the years of 2005-2007. The overweight and obese participants were separated into two groups according to body mass index (BMI) >27 kg/m2. While the first group (n:20) has performed diet therapy alone, the second group (n:17) has performed diet therapy and physical activity. It has found statistically significant reductions on serum total cholesterol (p=0.000), low-density lipoprotein cholesterol (p=0.001), very low-density lipoprotein cholesterol (p=0.040), triglycerides (p=0.036) of the diet+physical activity group, and there was a statistically important reduction on the total cholesterol (p=0.033) of the diet alone group. The weight loss of the participants in the diet alone and diet+physical activity group has decreased 75.3±1.77 kg to 70.7±1.90 kg; and 82.5±2.02 kg to 73.9±2.16 kg, respectively (p=0.000).