Yetişkin şişman kadınlarda zayıflama diyeti ve egzersiz uygulamasının vücut ağırlık kaybı ile vücut bileşimi, antropometrik ölçümler ve biyokimyasal parametreler üzerine etkisi
Evaluation of the effects of diet and exercise on body weight loss, body composition, anthropometric measurements and biochemical parameters in adult obese women.
  1. Tez No: 285247
  2. Yazar: AYÇA PEKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAHİDE YAĞMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışma 2009-2010 yılları arasında, Adana ilinde yaşayan, yaşları 25-45 yıl arasında değişen, yetişkin kadın bireyler üzerinde 3 ay süre ile yapılmış prospektif bir çalışmadır. Beden Kütle İndeksi 27 kg/m²'nin üzerinde olup hafif şişman ve şişman kabul edilen kadınlar iki gruba ayrılmıştır. Birinci gruptaki bireylere (n=20) zayıflama diyeti uygulaması önerilmiş, ikinci gruptaki bireylere (n=18) ise zayıflama diyetine ilave olarak egzersiz uygulaması önerilmiştir. Araştırma sürecinde bireylerin vücut ağırlıklarının diyet + egzersiz grubunda 86,91±12,70 kg'dan 79,80±12,80 kg'a, diyet grubunda ise 87,26±21,60 kg'dan 80,79±22,32 kg'a düştüğü belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This is a prospective cohort study, conducted on adult women, aged between 20-45 years, living in Adana, during 3 months in the years of 2009-2010. The overweight and obese participants were seperated into two groups according to body mass index (BMI) >27 kg/m². While the first group (n:20) had performed weight loss diet therapy alone, the second group (n:18) had performed weight loss diet therapy and exercise. The weight loss of the participants in the diet + exercise group and diet grup has decreased 86,91±12,70 kg to 79,80±12,80 kg; and 87,26±21,60 kg to 80,79±22,32 kg respectively.