Epsteın-Barr Virus ile enfekte B Lenfositlerde İnsan Lökosit Antijen-G ekspresyonunun araştırılması
Investigation of Human Leukocyte Antigen-G molecules expressing on B Lymphocytes infected with Epstein-Barr Virus
- Tez No: 225652
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLKAY BAŞTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Klasik İnsan Lökosit Antijen sınıf I moleküllerine (HLA class I) kıyasla daha az polimorfizm gösteren insan lökosit antijen-G (HLA-G) molekülünün 7 farklı isoformu mevcuttur. HLA-G'nin başlangıçta trofoblastik hücrelerde eksprese edildiği düşünülmüş ancak sonradan immün sistemden korunmuş bölgelerde devamlı ekspresyonu olduğu, çözünebilir formlarının da belirlenebileceği gösterilmiştir. HLA-G' nin immün baskılanmaya neden olan bir molekül olduğu bilinmektedirEpstein-Barr Virus (EBV), persistan ve yaygın bir enfeksiyon etkeni olmasının yanında çeşitli kötü huylu tümörlerle de ilişkilendirilmiştir. EBV'nin bu inatçı persistansında, immün sistemin EBV'e karşı oluşturduğu immün yanıtın yetersizliğinin veya baskılanmasının rolü büyüktürÇalışmanın amacı HLA-G molekülünün, EBV ile transfeksiyonuna, zamana ve CD2+ hücrelerin varlığına/ yokluğuna bağlı olarak B hücreleri yüzeyindeki ekspresyonunun değişikliğinin ve salgısal HLA-G seviyesindeki değişikliğin araştırılmasıdırBu amaçla Gazi Üniversitesi İmmünoloji Anabilim Dalı hücre bankasında bulunan, EBV virionu üreten, B95-8 hücre kaynağı, B lenfositlerin transfeksiyonunda kullanılmıştır. CD2+ hücrelerin varlığında ve yokluğunda ve EBV transfeksiyonu varlığında ve yokluğunda 24, 48 ve 72 saatlik kültürler hazırlanmış, hücre yüzeylerindeki HLA-G ekspresyonu monoklonal antikorlar kullanılarak akım sitometri ile, çözünür HLA-G (sHLA-G) seviyeleri, interlökin-10 (IL-10) ve transforming büyüme faktörü-beta (TGF-ß) seviyeleri ELISA yöntemi ile ölçülmüştürÇalışma sonuçlarına göre CD19+ hücrelerin yüzeyindeki HLA-G ekspresyonunun, EBV transfeksiyonundan bağımsız, ancak CD2+ hücre yokluğunda zamana bağlı olarak artış gösterdiği saptanmıştırBu sonuçları ile proje çalışması literatüre ve bundan sonra yapılacak olan çalışmalara kaynak oluşturacak niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Denoting less polymorphism when compared to classical Human Leukocyte Antigen class I (HLA class I) molecules, the Human Leukocyte Antigen-G (HLA-G) molecule has 7 different isoforms. Initially, HLA-G was considered to be expressed in trophoblastic cells but it was later on proved to have permanent expression in immune privileged sites and to have determinable soluble forms. HLA-G is known as a molecule that causes immune suppressionEpstein-Barr Virus (EBV) is associated with several malignant tumors besides being a persistent and common agent of infection. Either immune expression or immune response incompetence of the immune system against EBV has a major role in EBV?s persistenceThe aim of the study was to search expression variance of the HLA-G molecule on the surface of B cells dependent on its transfection with EBV, time and presence / absence of CD2+ cells and to search variance of soluble HLA-G level. To this end, B95-8 cell source existent in cell bank of Gazi University Head Department of Immunology which produces EBV virion has been used in the transfection of B lymphocytes. In the presence and absence of CD2+ cells and in the presence and absence of EBV transfection; 24, 48 and 72-hour cultures have been prepared and HLA-G expression on the surface of cells have been measured by flow cytometry by using monoclonal antibodies and soluble HLA-G (sHLA-G) levels, interleukin-10 (IL-10) and transforming growth factor-beta (TGF-ß) levels have been measured by ELISA methodIn respect of the study results, HLA-G expression on the surface of CD19+ cells was determined as independent from EBV transfection yet showing a time related increase in the absence of CD2+ cellBy the results it reveals, the project study shall inherently be quoted as authority for literature and further studies.