The effects of human cockayne syndrome B protein on the NEIL1 enzyme activities
Insan cockayne sendromu B proteininin NEIL1 enzim aktivitesi üzerine etkileri
  1. Tez No: 225651
  2. Yazar: ARIN DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM MÜFTÜOĞLU, PROF. DR. NAZMİ ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Cockayne sendromu (CS) erken yaşlanma hastalığıdır ve ultraviyole dalga boyundaki ışığa karşı duyarlılık ile karakterizedir. Gözlenen bu fenotip hastalarda var olan ilerleyici nitelikteki nörodejenerasyonu açıklamaya yeterli degildir. CS fenotipinin oluşmasının başlıca sebebinin CSB proteininden yoksun hücrelerin oksidatif strese karşı gösterdikleri aşırı duyarlılık olduğu düşünülse de, bu fenotipin oluşumuna yol açan moleküler mekanizma halen bilinmemektedir. Bu çalışmanın amacı, CSB proteininin, endonükleaz VIII benzeri DNA glikozilazın (NEIL1) oksidatif hasar onarımı aktivitesinin üzerine etkilerinin arştırılmasıdır. NEIL1 enziminin 2,6-diamino-5-formamidopirimidin (FapyGua); 4,6-diamino-5-formamidopirimidin (FapyAde) ve 5-hidroksi-urasil (5-OH-Ura) içeren substratlar üzerindeki kesim aktivitesinin CSB tarafından uyarıldığı bulunmuştur. Öte yandan, NEIL1 enziminin 7,8-dihidroksi-8-oksoguanin (8-OH-Gua) içeren substrata yönelik kesim aktivitesinin CSB tarafından uyarılmadığı saptanmıştır. CSB proteininin, NEIL1 enziminin AP-liyaz (zincir kırma) aktivitesini doğrudan uyardığı saptanmıştır. CSB proteinin varlığında, NEIL1 enziminin bazı kesme işlevinin zincir kırma işlevinden kenetsizlenmediği bulunmuştur. Bu bulgular CSB proteinin, NEIL1 enzimiyle ortak çalışarak baz kesip-çıkarma onarımı mekanizmasında görev aldığını göstermektedir. Buna ek olarak onarılamayan ya da yanlış onarılan FapyAde ve FapyGua DNA hasarlarının Cockayne sendromunun patolojisine katkısı olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Cockayne syndrome (CS) is a premature aging syndrome characterized by UV sensitivity. However, this phenotype does not explain the progressive neurodegeneration in CS patients. CS is caused by mutations in CSA and CSB genes. The role of CSB in molecular mechanisms underlying CS phenotypes is unclear. That could be due to the hypersensitivity of CSB deficient cells to oxidative stress. The aim of this study is to investigate the effects of CSB on endonuclease VIII-like DNA glycosylase (NEIL1) enzyme activity to repair oxidative DNA lesions. It was found that CSB stimulates NEIL1 incision activity on 2,6-diamino-4-hydroxy-5-formamidopyrimidine (FapyGua), 4,6-diamino-5-formamidopyrimidine (FapyAde) and 5-hydroxy uracil (5-OH-Ura)-contaning substrates. However, CSB did not stimulate the incision activity of NEIL1 on 7,8-dihydro-8-oxoguanine (8-OH-Gua)-containing substrate. It was also found that CSB direclty stimulates AP-lyase (strand cleavage) activity of NEIL1, and the base release by NEIL1 is not uncoupled from strand cleavage, either in presence or absence of CSB. These findings suggest that CSB is involved in base excision repair of oxidative DNA lesions in cooperation with NEIL1 DNA glycosylase. In addition, unrepaired or misrepaired oxidative DNA lesions such as FapyAde and FapyGua may contribute to the pathology of CS.