Farmasötik tablet formunda Karvedilol ve Telmisartanın fosforimetrik tayini
Phosphorimetric determination of Carvedilol and Telmisartan in pharmaceutical tablet forms
  1. Tez No: 225663
  2. Yazar: EBRU ÜNCÜOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NUSRET ERTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Kimya, Pharmacy and Pharmacology, Chemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Karvedilol ve telmisartanın farmasötik tabletlerden tayinine yönelik oda sıcaklığında fosforesans yöntemleri geliştirilmiştir. Kullanılan metodoloji analit moleküllerinin bağıl fosforesans sinyallerinin doğrudan çözelti ortamında ölçümleri esasına dayanmaktadır. Ağır atom olarak potasyum iyodür, oksijen giderici olarak da sodyum sülfit kullanılmıştır. Uyarma ve emisyon maksimum dalga boyları karvedilol için 323 ve 440 nm, telmisartan için 306 ve 500 nm'dir. Bağıl fosforesans şiddeti ve derişim arasındaki ilişki karvedilol ve telmisartan için 0.05-5.0 mg/l derişimleri arasında doğrusaldır. Gözlenebilme ve tayin sınırları karvedilol için 0.013 ve 0.044 mg/l, telmisartan için ise 0.002 ve 0.006 olarak hesaplanmıştır. Karvedilol ve telmisartan ölçümlerinde bağıl standart sapma % 1-3.5 arasındadır. Önerilen yöntemler farmasötik tablet formlarına başarı ile uygulanmıştır. Sonuçlar HPLC-UV yöntemi ile elde edilen sonuçlarla karşılaştırılmıştır.Anahtar Kelimeler : Karvedilol, Telmisartan, Fosforesans, Ağır Atom, HPLC.
Özet (Çeviri)
Room temperature phosphorescence methods were developed for the determination of carvedilol and telmisartan in pharmaceutical tablets. This methodology is based on the direct measurements of RTP emission of analytes from their aqueous solutions. Potassium iodide and sodium sulphite were used as heavy atom perturber and oxygen scavenger respectively. The excitation and emission maximum wavelengths were 323 nm and 440 nm for carvedilol and 306 nm and 500 nm for telmisartan. The linear relation was obtained between the relative phosphorescence intensity and concentration of carvedilol and telmisartan in the range of 0.05-2.0 mg/L for both drugs. The limit of detection and the limit of quantitation for carvedilol and telmisartan were found as 0.013 and 0.044 mg/l and 0.0019 and 0.0064 mg/l, respectively. The relative standard deviations of carvedilol and telmisartan are in the range of 1.0-3.5 %. The suggested methods have been successfully applied to the determination of carvedilol and telmisartan in pharmaceutical tablet forms. The results were compared to those obtained with HPLC-UV method.Keywords : Carvedilol, Telmisartan, Phosphorescence, Heavy Atom, HPLC.