Türkiye ve Avrupa Birliğinin işçi sağlığı ve iş güvenliği açısından karşılaştırılması
Comparison between Turkey and European Union in terms of occupational healt and safety
  1. Tez No: 225673
  2. Yazar: PERİL ÖZERGÜN DURMUŞOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA N. İLHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 437
Özet
Sosyal politika , sosyal nitelikli politikaları konu alan bir bilim dalıdır.İş ilişkileri ve bu ilişkilere dayanan çalışma statüleri sosyal politika başlığında yer bulmuştur.İşin devamı ile ilgili olarak doğan tüm tehlikelerden,sağlığa zarar verebilecek tüm durumlardan işyerinde tedbirler alarak korunmak daha iyi ve güvenli bir çalışma oluşturmak için yapılan çalışmalar iş sağlığı ve güvenliği olarak tanımlanır.Bu tanım teknik gelişmelerin hızı, makineleşme, sanayileşme ve artan kimyasal maddelerin insanlar üzerindeki etkileri nedeniyle günümüzde daha da önem kazanmıştır.Tarihsel süreç boyunca her daim güncelliğini koruyan iş sağlığı ve iş güvenliği ülkemizde de,Avrupa Birliğine üye ülkelerde de benzer şekilde ortaya çıkan bir sorundur.Avrupa Birliğine üye ülkelerde iş sağlığı ve iş güvenliği hizmetleri uzmanlaşmış bir yapıya sahip olup tüm işçilere ulaştırılmak istenmektedir.Türkiye ise bu konu ile ilgili Avrupa Birliğine üye ülkelerinin gerisindedir.Ancak Avrupa Birliği üyeliği sürecinde iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili sorunların çözümü ivedilik kazanmıştır.Bu çalışma ile iş sağlığı ve iş güvenliği sosyal politika başlığı altında tanımlanmış, tarihsel gelişimi incelenmiş ve Türkiye ile Avrupa Birliği üye ülkeleri arasındaki farklılıklar ortaya konmaya çalışılmıştır.Bu tez çalışmasında görülmüştür ki halen hem Türkiye'de hem Avrupa Birliği üye ülkelerinde iş sağlığı ve iş güvenliği başlığı altında pek çok sorun çözüm beklemektedir.
Özet (Çeviri)
Social policy is a kind of discipline that takes social policies in hand. Business relations and job status based on these relations are mentioned under the title of social policy.All preventive actions taken at work such as protecting from all hazards resulted from continuation of business and all conditions that causes health problems in working area and also actions taken for constituting more safe and comfortable working environment have been defined as health and safety at work. This definition has become more important at the present day because of the speed of technical developments, mechanization, industrialization and the impacts of increasing chemicals on human beings.Issues regarding heath and safety at work which keep up to date continually in historical development is a kind of problem that arised similarly both in our county and in European Union member countries.In European Union member countries, health and safety services have been specialized and required to be communicated to all employees. However, Turkey has been outdated by European Union member countries regarding this issue. On the other hand, in membership process to European Union, the solution of problems regarding health and safety at work has got urgency.Upon with this study, health and safety at work has been defined under the title of social policy, its? historical progress has been examined and the differences between Turkey and European Union member countries have been stated.As a result of this study, it has been seen that a lot of problems regarding health and safety at work are stil waiting to be solved both in Turkey and European Union member counties.