Karasal rüzgâr enerji santrallerinin kurulum ve kullanımında gerçekleşen iş sağlığı ve güvenliği risklerinin belirlenmesi ve değerlendirmesi
Identification and assessment of occupational health and safety risks throughout the life cycle of onshore wind power plants
  1. Tez No: 829678
  2. Yazar: ERKAN İLTER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEFRİN NEVAL BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Şırnak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Dünyanın üretim biçimleri açısından geldiği nokta, gerekli önlemler alınmadığı takdirde yaşadığımız ekolojiye geri dönülmesi güç zarar verme potansiyeli taşımaktadır. Bu ekolojik tahribatı önlemek adına Türkiye'nin de aralarına dahil olduğu gelişmiş ülkeler Paris İklim Anlaşması ve Avrupa Birliği Yeşil Dönüşüm Projesi çerçevesine taraf olmuşlardır. Taraf olunan bu sözleşmeler ülkeleri yenilenebilir enerji kaynakları alanındaki projelere destek vermeye yönelmektedir. Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan savaşın ortaya çıkardığı jeopolitik riskler, başka ülkelerden ithal edilen enerji arzının sekteye uğraması ile enerji arzının başka ülkelerin yer altı ve yer üstü enerji kaynaklarına bağımlı kalınarak tedarik edilmesinin devletler için sürdürülebilir bir durum olmadığı gerçeğini ortaya koymuştur. Yaşanan gelişmeler, ülkelerin kendi yenilebilir enerji kaynaklarını kullanarak enerji ihtiyaçlarını karşılamalarının daha fazla geciktirilemeyecek bir noktaya geldiğinin göstergesidir. Rüzgâr Enerji Santrallerine (RES) birçok ülke tarafından yaygın olarak yatırım yapılan yenilebilir enerji kaynağıdır. Diğer ülkelere paralel olarak, Türkiye'de son yıllarda RES'lere olan ilgi artmakta ve verilen teşviklere santral sayısında bir artış söz konusudur. RES'lerin yapım, kurulum, bakım ve onarım ve işletme safhaları kendine ait birçok iş sağlığı ve güvenliği riskini barındırmaktadır. Bu nedenle, RES'lerin kullanım ömrü süresince gerçekleşebilecek iş sağlığı ve güvenliği risklerinin belirlenmesi ve değerlendirilmesi gereklidir. Bu tez çalışmasının amacı, Karasal RES'lerin kullanım ömrü sürecinde gerçekleşebilecek iş sağlığı ve güvenliği risklerin belirlenmesi ve değerlendirilmesidir. Çalışmada, kapsamlı bir literatür taraması ile RES'lerin kullanım ömrü sürecinde gerçekleşebilecek iş sağlığı ve güvenliği riskleri belirlenmiştir. Belirlenen iş sağlığı ve güvenliği riskleri, (1) Nakliye, (2) Kurulum, (3) Devreye Alma, ve (4) İşletme-Bakım-Onarım olmak üzere dört safhaya ayrılarak kategorize edilmiştir. İş sağlığı ve güvenliği risklerinin önem düzeyleri uzman görüş alınarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The current state of global modes of production has the potential to inflict irreversible damage on our environment unless necessary measures are implemented. In order to avert this ecological catastrophe, developed nations, Turkey included, have become signatories to the Paris Climate Agreement and the European Union Green Transformation Project. These accords incentivize countries to support initiatives focusing on renewable energy resources. Geopolitical risks stemming from the Russia-Ukraine conflict, disruptions in energy imports, and the unsustainable reliance on foreign underground and aboveground energy resources underscore the necessity for nations to expedite their transition to utilizing their own renewable energy sources to meet their energy needs. Renewable energy projects, particularly Wind Power Plants (WPPs), have garnered substantial investments worldwide. Similarly, Turkey's interest in WPPs has surged in recent years, leading to an uptick in power plant installations in alignment with provided incentives. The construction, installation, maintenance, repair, and operational phases of WPPs inherently carry occupational health and safety risks. Hence, it is imperative to identify and evaluate potential occupational health and safety risks that may arise during the operational lifespan of WPPs. The objective of this thesis is to pinpoint and assess such risks within the lifecycle of onshore WPPs. In this study, potential occupational health and safety risks throughout the lifecycle of WPPs were identified via an extensive literature review. These identified risks were subsequently categorized into four phases: (1) Transportation, (2) Installation, (3) Commissioning, and (4) Operation-Maintenance-Repair. The significance levels of these occupational health and safety risks were assessed through expert opinions.