Türkiye'de 2002, 2004 ve 2007 yıllarında gerçekleştirilen ?Yenidoğan canlandırma programı uygulayıcı eğitimleri?nin belirlenen kalite kriterleri ve katılımcı geri bildirimlerine göre değerlendirilmesi
The determined quality criterias and the evaluation of participants?s feed backs in the ?Trainings for neonatal rescucitation appliers? between the years of 2002, 2004 and 2007 in turkey
- Tez No: 225675
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEÇİL ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Public Health, Child Health and Diseases
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Araştırmamız, Türkiye' de 2002, 2004 ve 2007 yıllarında 60 ilde gerçekleştirilen 7839 kişinin eğitildiği 427 NRP uygulayıcı kursunu, program başında tespit edilen kalite kriterleri ve katılımcı günlük değerlendirmeleri açısından değerlendirmeyi amaçlayan tanımlayıcı tipte bir araştırmadırBu çalışmada kurslar sırasında hazırlanan kurs raporları kullanılmıştır. Kurs raporlarından kalite kriterleri olarak belirlenen eğitimci sayısı ve meslekleri, katılımcı sayısı, sertifika sınavı başarı ortalaması, teorik ve pratik ders süreleri ile eğitimcilerin fiziksel ortam değerlendirmeleri alınmıştır. Ayrıca katılımcıların kursu fiziksel ortam, konular, teorik anlatım, pratik uygulama, eğitim materyali ve eğitimci bazında değerlendirdikleri ve kursun her gününde toplanan veriler de kullanılmıştırHer eğitimde en az dört eğitimci olması koşulu ve 15-20 katılımcı yıllara ve kurs türlerine göre farlılık göstermekle birlikte kursların genelinde sağlanmıştır. OTDS'leri, programdaki ders süreleri (A=330, B=345) ile karşılaştırıldığında her üç yılda da B grubunda, OPDS'leri programdaki ders süreleri (A=240, B=260) ile karşılaştırıldığında her üç yıl için de A grubunda istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur. A kurslarında; 2002 yılında 92,7, 2004 yılında 93,9, 2007 yılında 93,2, B grubu kurslarında ise; 2002 yılında 91,7, 2004 yılında 95,9, 2007 yılında 95,4 başarı ortalamaları sağlanmıştırKalite kriterleri sertifika sınav başarısını çok fazla etkilememekle birlikte, katılımcı değerlendirmelerinin yüksekliği ve kurslara olan talebin ve katılımcı sayısının yıllar içinde artması, bu kriterlerin korunmasının önemini göstermektedirKatılımcıların kurs değerlendirmelerine bakıldığında; katılımcıların en yüksek oranda memnun oldukları konunun her iki grup ve tüm yıllar için ?eğitimciler? (A=93,56; B=93,85), en az memnun oldukları konunun ise yine her iki grup ve tüm yıllar için ?fiziksel ortam? olduğu (A=82,38; B=81,31) bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This is a descriptive study which aims to evaluate 427 NRP practitioner courses organized to train 7839 trainees in 60 provinces in Turkey in 2002, 2004 and 2007 against quality criteria set at course beginning and daily evaluations of participantsThe Course Reports were prepared in electronic and print copies during the courses and said reports were used for the purpose of this study. The quality criteria in the course reports include number and professions of trainers, number of trainees, success average of the certificate test, durations of theory and practice sessions and evaluations of trainers on physical environment. Moreover, data from daily evaluations of trainees on physical course environment, topics, theory, practice, training materials and trainers were usedThe precondition of at least four trainers present in each training was observed in general. When average theoretical course hours of group B were compared with course hours (A=330, B=345) in the programme, a significant difference was found in all three years. The same is true for group A (A=240, B=260) when average practical course hours are compared with course hours in the programme. Averages of success were 92.7 in 2007, 93.9 in 2004 and 93.2 in 2007 for group A courses and 91.7 in 2002, 95.9 in 2004 and 95.4 in 2007 for group B coursesAlthough quality criteria do not have much impact on examination success, these criteria need to be preserved given the high scores in evaluations of trainees and increased number of participants within yearsIn their course evaluations, the participants were much satisfied with ?trainers? in scoring (A=93.56; B=93.85). The lowest scores (A=82.38; B=81.31) were given to physical environment by both groups in all years.