Kronik akciğer hastalığı bulunan prematür bebeklerde aortik intima-media kalınlığı ve ilişkili faktörler?n irdelenmesi
In chronic lung disease of premature infants, evaluation of a ortic intima?media thickness and related factors
  1. Tez No: 225676
  2. Yazar: FÜSUN GÖRÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM KURTOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Bu çalısmada, BPD nin subklinik ateroskleroza yol açıp açmadığını, hangietkenlerin rol oynadığını incelemek ve ilerde gelisebilecek kardiyovaskülerkomplikasyonlar açısından bebeklerin izlenmesi ve diğer aterosklerotik etkenlerdenuzak tutulması konusunda bilgi edinilmesi amaçlandı.Materyal-Metod: Çalısmaya, takipte BPD gelisen 21 ve BPD gelismeyen 17 olmaküzere toplam 38 olgu alındı. Hastaların ve annelerinin dermografik ve klinik verilerikaydedildi. Ek olarak, sürfaktan, mekanik ventilasyon, oksijen, TPN, A ve E vitamini,Nasetil-sistein gibi uygulanan tedavilerle ilgili veriler kaydedildi. Basvuru esnasında vepostnatal 40.haftada olmak üzere olguların lipidleri, oksidatif stres belirteçleri, CRPdüzeyleri ile abdominal aorta intima-medya kalınlık ölçümleri yapıldı.Bulgular: Hem 1. hafta hemde postnatal 40. haftada ?MK ortalamasının bebekağırlığına oranı BPD gelisen grupta anlamlı olarak yüksek bulundu. Ancak oksidatifstres belirteçleri ve CRP düzeyleri açısından iki grup arasında anlamlı bir iliskibulunmadı.Ayrıca doğumda alınan kan lipid düzeyleri açısından iki grup arasındaanlamlı bir iliski bulunmazken,40. haftada BPD grubunun HDL kolesterol düzeyi NACgrubundan anlamlı yüksek,VLDL kolesterol ve trigliserid düzeyleri anlamlı olarakdüsük saptandı.
Özet (Çeviri)
Aims:In this study, we aimed to obtain information about pathogenesis ofbronchopulmonary dysplasia (BPD) in subclınic atherosclerosis, examine the agentsthat take role in atherosclerosis and follow after the infants for the cardiovasculercomplication and keep away from the other agents that take role in the atherosclerosis.Materials and methods: 21 patients that developed BPD and 17 patient that didn?tdeveloped BPD in the following time included the study.Patients? and mothers?demografıc and clinic datas registered.Add of these, surfactant , mechanical ventilation,oxygen,TPN, vitamines E and A, N-acetylcystein applications were registed too.In theinitial time and the fourtieth weeks the patients? lipids, oxcidative stress markers , CRPconcentrations studied and IMT measured.Results:Both in the first week and in the fourtieth week mean IMT and infant weightrate was significantly high in the group that developed BPD. But we couldn?t findistatisticaly mean difference in oxidative stress markers, CRP concentrations betweentwo groups.