Adalet Bakanlığı çalışanlarının eğitim düzeylerine göre boş zaman değerlendirme alışkanlıkları
The Ministry of Justice personnels free time of according to their education level
- Tez No: 225684
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT KARAKÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırma; bireylerin eğitim düzeylerinin, boş zaman değerlendirme tercihleri üzerindeki etkilerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır.Araştırmanın örneklemi Adalet Bakanlığı Merkez Teşkilatının çeşitli daire başkanlıklarında görev yapan 159 personel oluşturmaktadır.Araştırmada, veri toplama aracı olarak 64 sorudan oluşan bir anket kullanılmıştır. Veriler SPSS 15.0 İstatistik Paket programı ile analiz edilerek, değişkenlerin frekans tabloları yüzde değerleri ile birlikte verilmiştir. Nitel değişkenler arasında anlamlı farkın olup olmadığına Tek Yönlü Varyans Analizi (Anova) testi yöntemi ile bakılmış ve .05 değeri istatistiksel olarak anlamlı kabul edilmiştir. Ayrıca Katılımcıların eğitim durumlarına göre tercih ettikleri boş zaman aktivitelerine katılma sıklıkları çapraz tablolar olarak sunulmuştur.Araştırma sonuçlarına göre; bireylerin yeterli düzeyde boş zamana sahip olamadıkları ancak azda olsa sahip oldukları boş zaman sürecini, eğitim durumları yükseldikçe daha etkin ve planlı bir şekilde değerlendirmeye çalıştıkları anlaşılmıştır. Ayrıca eğitim seviyesi düşük olan bireylerin daha çok kendi başlarına, boş zaman faaliyetlerine katıldıkları; eğitim seviyesi yükseldikçe birlikte yapılan faaliyetlerin arttığı gözlenmiştir. Dolayısıyla eğitim düzeyinin, bireylerin boş zamanlarını değerlendirme tercihleri üzerinde etkili olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research has been made in order to determine the effects of education level ofindividuals on their choices of free times activities.The pattern of this research constitutes 159 people from different departments of the Ministry of Justice.A survey consisting of 64 questions has been applied as an instrument for data collection in this research. The data have been analysed through SPSS 15.0 statistical program. Besides, whether there is a meaningful difference among objective variables has been studied through Pearson chi-square testing method and evaluated at the level of 0.05. Also ANOVA cross tabulation and descripted analyses was used to find the statical results.According to the results of the research, it has been found out that individuals do not have enough free time but they use their limited free time in a more effective and organized way as their education level increases. Moreover, individuals with low level of education participate in free time activities mostly on their own but as their level of education increases, they tend to spend their free time together with other people. Thus, it has been revealed that the education level of individuals affects their choices of spending their free time.