Trifolium pratense L.'nin fitoterapideki önemi
The importance of Trifolium pratense in phytotherapy
- Tez No: 225721
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURGÜN ERDEMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Trifolium pratense L. (red clover) son zamanlarda, insan sağlığına, özellikle de kadınların sağlığına faydalı, önemli bir izoflavon kaynağı olarak büyük ilgi görmektedir. Bitkinin taşıdığı başlıca izoflavonlar, formononetin ve biokanin A, yanısıra az miktarlarda daidzein ve genistein'dir.Trifolium cinsi, Türkiye florasında 120 takson ile temsil edilmekte olup, bu türler üzerinde bugüne kadar herhangi bir analitik çalışma yapılmamıştır. Bu çalışmada, Türkiye'nin farklı yerlerinden toplanan 2 farklı Trifolium pratense varyetesi olan T. pratense var. pratense ve T. pratense var. sativum'un topraküstü kısımlarından hareketle hazırlanan metanollü ve asit hidroliz yapılmış metanollü ekstrelerde, daidzein, genistein, formononetin ve biokanin A adlı dört izoflavonun HPLC ile miktar tayinleri yapılmıştır. Sonuç olarak; en yüksek total daidzein, genistein, formononetin ve biokanin A miktarları sırasıyla % 0.0447, % 0.0115, % 0.0251 ve % 0.0039 olarak T. pratense var. pratense'de bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Red clover (Trifolium pratense L.) has recently received considerable interest as a valuable source of isoflavones for many human health benefits, particularly in the area of women?s health. In red clover, the main isoflavones are formononetin and biochanin A, with smaller concentrations of daidzein and genistein.This genus is represented by 120 taxons in the flora of Turkey and, up to date, no any analytical study has been performed on Turkish Trifolium species. In this study, the methanolic and aside hydrolyzed methanolic extracts prepared from the aerial parts of two varieties of Trifolium pratense collected from different parts of Turkey, namely T. pratense var. pratense and T. pratense var. sativum, have been analyzed to determine the concentrations of four isoflavones, daidzein, genistein, formononetin and biochanin A, by HPLC. As a conclusion, the highest content of total daidzein, genistein, formononetin, and biochanin A were found as 0.0447, 0.0115, 0.0251 and 0.0039 % in T. pratense var. pratense, respectively.