Hemşirelerin derin doku hasarı ve 1. evre basınç ülserlerinin bakımına ilişkin uygulamalarının belirlenmesi
The determination of nursing care practices concerning deep tissue injury and stage 1 pressure ulcer
- Tez No: 225722
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYİŞE KARADAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Araştırma, hemşirelerin Derin Doku Hasarı ve 1. Evre basınç ülserlerinin bakımına ilişkin uygulamalarının belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştırAraştırma, Ankara Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde yer alan ikisi Sağlık Bakanlığı'na, biri Üniversiteye bağlı üç ayrı hastanede, BÜ gelişme riski yüksek olan Nöroloji, Ortopedi ve FTR servisleri ile Yoğun Bakım Ünitelerinde yapılmıştır. Araştırmada örneklem seçimine gidilmemiş, araştırma 243 hemşire üzerinde yapılmıştırVeriler uzman görüşü alınarak araştırmacı tarafından oluşturulan ?Hemşirelerin Derin Doku Hasarı ve 1. Evre Basınç Ülserlerinin Bakımına İlişkin Uygulamalarının Belirlenmesine Yönelik Veri Toplama Formu? kullanılarak toplanmıştır. Araştırmaya katılmayı kabul eden hemşirelere veri toplama formu verilerek araştırmacının gözetiminde doldurmaları sağlanmıştırVeri toplama formu iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde hemşirelerin tanıtıcı özelliklerini içeren 14 soru, ikinci bölümde ise 8 vaka örneği ve her vakaya ilişkin 3 soru olmak üzere toplam 24 soru yer almaktadırVerilerin kodlama ve değerlendirme işlemleri SPSS 15.0 programı kullanılarak yapılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde Anova, t-Testi, Kruskal Wallis H Testi, Mann Whitney U Testi, Tukey HSD, Ki-Kare testleri, sayı ve yüzdelik hesapları kullanılmıştır.Araştırmada, hemşirelerin sorulara verdikleri doğru cevapların puan ortalaması 100 üzerinden = 48.85 ? 11.99'dur. Hemşirelerin testten aldıkları doğru cevap puan ortalamaları ile çalıştıkları hastaneler, en son tamamladıkları hemşirelik programı, daha önce BÜ' lü hastaların yattığı bir serviste çalışma durumları ve mezuniyetten sonra eğitime katılma durumları arasında anlamlı bir farklılık saptanmıştırAraştırmadan elde edilen sonuçlar doğrultusunda önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this descriptive study was to determine the nursing care practices concerning deep tissue injury and stage 1 pressure ulcerThe study was conducted in places that have patients with high risk of developing pressure ulcer such as neurology, orthopedics, physio-theraphy, rehabilitation and intensive care units of the three hospitals, two of them are state hospitals and the other is a university hospital located in Ankara. The sample was consisted of 243 nurses. No sampling method was used and participation was voluntaryData gathered by using questionnaire form entitled ?The Questionnaire for the Identification of Nursing Care Practices Concerning Deep Tissue Injury and Stage 1 Pressure Ulcer? which was developed by the opinions of specialist. The questionnaire was provided to the nurses , who accepted to be in the study, and were filled under the supervision of the researcherThe questionnaire was consisted of two parts. 14 questions related to demographic information of the participants were included in the first part, The second part with 24 questions included 8 cases and 3 questions for each casesThe analysis of the data were done by using SPSS 15.0 software. The statistical tests were ANOVA, t-test, Kruskal Wallis H Test, Mann Whitney U Test, Tukey HSD, and Chi-square test, number and percentageThe mean score of the correct answers was = 48.85 ± 11.99 out of 100. Significant differences were found between the scores of correct answers taken and for the variables such as the hospital where the nurse works, the latest nursing program she was in, whether she previously worked in a service where patients with pressure ulcer were treated, and participation in in-service training activitiesRecommendations were made according to the results of the study.