Meme kanseri hastalarının kansere uyumlarının belirlenmesi
The determination of breast cancer patients' adjustment to cancer
- Tez No: 225724
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NERMİN GÜRHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Meme kanseri tanısı ve tedavisi dünyada ve ülkemizde birey ve ailelerinin pek çok yaşam alanı üzerinde olumsuz etkilere sahiptir. Hemşireler, hasta ve yakınlarının hastalığa uyum sağlamalarında önemli bir rol oynarlar. Bu araştırma, meme kanseri hastalarının kansere uyumlarını değerlendirmek amacıyla Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim Ve Araştırma Hastanesi'nde yatarak sağlık hizmeti alan 202 meme kanseri hastası üzerinde tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma verileri, Kansere Tepki Tarzı Ölçeği, Kısa Semptom Envanteri ve Birey Bilgi Formu ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde kullanılan testler, yüzdelik hesapları, pearson korelasyon ve kikare testleridir. Araştırma bulgularında meme kanseri hastalarının mücadeleci ruh (50.01) ve kadercilik (22.26) tepki tarzlarına ait puan ortalamalarının kesim noktalarının üstünde olduğu ve en çok (%49.5) kadercilik tepki tarzının kullanıldığı saptanmıştır. Ayrıca araştırma örnekleminin yarıdan fazlası (%57.4'ü) hastalıkları ile yeterli başedemezken %42.7'sinin yeterli baş edebildiği saptanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre yaş ilerledikçe endişeli bekleyiş azalırken kadercilik artmaktadır. Araştırma örnekleminin meme kanseri nedeni ile hastaneye yatış sayıları bireylerin kanserle baş etme şekillerini anlamlı düzeyde etkilemiştir. Meme kanseri nedeni ile ilk kez hastaneye yatan bireylerin daha fazla sayıda yatanlara göre daha fazla oranda yeterli baş etme şeklini kullandıkları saptanmıştır.Çalışmanın sonuçlarına yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The diagnosis and treatment of breast cancer have negative effects on many life areas of patients and family members in the world and our country. Nurses play a major role in helping patients and family members to adjust their illness. This study was conducted as a descriptive study on 202 breast cancer patients taking health care service as inpatient at Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Oncology Research And Education Hospital to evaluate the patients? adjusment to cancer. The data were collected using The Mental Adjustment To Cancer Scale, The Brief Symptom Inventory and Individual Information Form. The tests used to evaluate the data were frequency, pearson correlation and chisquare tests. The study results show that breast cancer patients? fighting spirit (50.01) and fatalism (22.26) mean scores are over the cut off point and the most used (%49.5) adjustment style is fatalism. Also it is found when more than half of the study group (57.4%) can cope inadequately with their illness 42.6% of it can cope adequately. According to the study results when women get older anxious preoccupation decreases and fatalism increases.