Elit düzeydeki futbol, hentbol ve buz hokeyi kalecilerinin reaksiyon zamanlarının karşılaştırılması
The differences in reaction times of elite football, handball and ice hockey goal keepers
  1. Tez No: 225725
  2. Yazar: ALPER CAVİT KABAKÇI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERDAR ELER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma; elit düzeydeki erkek futbol, hentbol ve buz hokeyi kalecilerinin ses ve ışığa karşı olan reaksiyon zamanlarının karşılaştırılarak aralarında bir fark olup olmadığının ortaya konması amacı ile yapılmıştır. Çalışmaya Futbol Turkcell Süper Liginde oynayan 10 kaleci, Hentbol Erkekler Süper Liginde oynayan 12 kaleci ve Buz Hokeyi Süper Liginde oynayan 10 kaleci gönüllü olarak katılmıştırGörsel reaksiyon zamanı ortalamaları Futbol kalecilerinde 169±16,38 mls (milisaniye), hentbol kalecilerinde 197,58±16,49 mls ve buz hokeyi kalecilerinde 205,2±29,11 mls olarak bulunmuştur. İşitsel reaksiyon zamanı ortalamaları, Futbol kalecilerinde 144,5±19,52 mls, hentbol kalecilerinde 148,42±12,61 mls ve buz hokeyi kalecilerinde 165,8± 28,51 mls olarak bulunmuşturAraştırma sonuçları doğrultusunda; Futbol, Hentbol ve Buz hokeyi kalecilerinin Ses Reaksiyon Süreleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark gözlenmemiştir (F(2?29)= 3,027, p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study has been carried out to find the differences in reaction times against light and sound of elite level football, handball and ice hockey goal keepers10 goal keepers from Turkcell Super League, 12 goal keepers from Handball Super League and 10 goal keepers from Ice-hockey Super League are included in the research voluntarilyThe average of visual reaction times are 169±16,38 mls (mille second) in football goal keepers, 197,58±16,49 mls in handball goal keepers and 205,2±29,11 mls in ice-hockey goal keepers.