Böbrek transplantasyonu sonrası uzun dönemde hastaların uyum davranışları ve yaşam kalitesinin incelenmesi
Examining the long-term adherence behavior and quality of life of patients after kidney transplantation
  1. Tez No: 932810
  2. Yazar: YEŞİM ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAPRAK SARIGÖL ORDİN, DR. ÖĞR. ÜYESİ EDA AYTEN KANKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma böbrek transplantasyonu (BTx) sonrası hastalarının uzun dönemde uyumlarının ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya 2003 ile 2013 yılları arasında BTx yapılmış on yıl ve üzeri takipli olan 101 hasta katılmıştır. Araştırmanın verileri Ağustos-Aralık 2023 tarihleri arasında toplanmıştır. Çalışmada Deri Kanseri ve Güneşten Korunma Davranış Anketi, Kanser Erken Teşhis Önerilerine Uyum Anketi, Klinik Takip Randevularına Uyum Anketi, SF- 36 Yaşam Kalitesi Ölçeği, Basel İmmünsupresif İlaçlara Uyumu Değerlendirme Ölçeği kullanıldı. BTx hastalarının, yaş ortalamasının 49.90 ±11.03 yıl olup; BTx sonrası geçen sürenin 16.48±5.86 yıl olduğu bulunmuştur. BTx hastalarının %40,6'sının immünosupresif tedaviye uyumsuz olduğu görülmüştür. Çalışmayan hastaların immünosupresif ilaç uyum düzeyleri daha yüksek bulunmuştur. Alıcıların en az bildirdiği deri kanseri ve güneşten korunma davranışları güneş yanıkları için doktora gitmek, dışarıya çıkmadan en az 15 dakika önce ve plajda veya yüzerken güneş kremi kullanmak olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to assess the long-term adaptation and quality of life of patients after kidney transplantation (KTx). In the study, 101 patients participated who experienced KTx between 2003 and 2013 and were monitored for ten years or more. The data of the research was gathered between August 2023 and December 2023. Skin Cancer and Sun Protection Behavior Questionnaire, Cancer Early Diagnosis Recommendations Adherence Questionnaire, Clinical Follow-up Appointments Adherence Questionnaire, SF-36 Quality of Life Scale and The Basel Assessment of Adherence to Immunosuppressive Medication Scale (BAASIS©) were used in the study. The average age of KTx patients was determined to be 49.90 ±11.03 years. The average time after KTx was found to be 16.48±5.86 years. It was observed that 40.6% of KTx patients were non-adherent to immunosuppressive therapy. Immunosuppressive medication adherence levels were found to be higher in non-working patients. It was observed that the most frequently reported skin cancer and sun protection behaviors by transplant recipients were avoiding tanning salons, not swimming and not sunbathing between 10-16 o'clock. It has been determined that the least reported skin cancer and sun protection behaviors by patients are going to the doctor for sunburns, using sunscreen at least 15 minutes before going out and while at the beach or swimming.