Kanser olan bireylerle olmayan bireyler arasında akdeniz diyet uyumunun karşılaştırılması
Comparison of mediterranean diet adherence between individuals with and without cancer
- Tez No: 945453
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN HÜSEYİN AVCI, PROF. DR. MELAHAT AKDENİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Kanser Olan Bireylerle Olmayan Bireyler Arasında Akdeniz Diyet Uyumunun Karşılaştırılması Amaç: Çalışmamıza, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi polikliniklerine başvuran, çalışmayı kabul eden ve onam veren yeni tanı kanser hastalarıyla, özgeçmişinde kanser tanısı olmayan sağlıklı bireyler dahil edilmiştir. Akdeniz diyet uyumu ile kansere yakalanma riski arasındaki ilişki ve bunları etkileyen faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel çalışma olan araştırmamız, anket yoluyla yüz yüze uygulanmıştır. Çalışmaya katılmayı kabul eden katılımcılara sosyodemografik özellikleri, Akdeniz diyet uyumlarını belirlemek amacıyla Akdeniz Diyeti Bağlılık Ölçeği yüz yüze görüşme tekniği ile uygulanmıştır. Veriler SPSS 23.0 ve JAMOVİ 2.3 paket programları kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Comparison of Mediterranean Diet Adherence Between Individuals With and Without Cancer Objective: Our study included newly diagnosed cancer patients ands healthy individuals with no prior cancer diagnosis who visited the outpatient clinics of Akdeniz University Faculty of Medicine Hospital, agreed to participate, and provided informed consent. The objective was to determine the relationship between Mediterranean diet adherence and cancer risk and to identify factors influencing this association. Method: Our study, a descriptive and cross-sectional design, was conducted through face-to-face surveys. The Mediterranean Diet Adherence Scale was administered in face-to-face interviews to participants who agreed to join the study, aiming to assess their sociodemographic characteristics and adherence to the Mediterranean diet. Data were analyzed using SPSS 23.0 and JAMOVI 2.3 software packages.