Futbolcuların müsabaka öncesi kaygı düzeylerin karşılaştırılması ve bazı değişkenlerin etkisi
Comparing the levels of anxiety which is felt by the soccer players the start of game and the effects of some parametric values
- Tez No: 225731
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN KURU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmayla Bayan ve Erkek futbolcuların müsabakaöncesi kaygı düzeylerinin belirlenip karşılaştırılması ve bazı değişkenlerinetkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır.Çalışmanın evrenini, Türkiye Futbol Federasyonu Amatörİşler bölümüne Bağlı Türkiye Bayanlar Futbol Ligi Büyükler Kategorisindeyer alan 16 takımda oynayan 352 bayan futbolcularla, Ankara SüperAmatör kümede mücadele eden 12 takımda oynayan 264 erkek futbolcularoluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise evren içinden randomyöntemi kullanılarak seçilen 73 erkek, 50 kadın olmak üzere toplam 123futbolcu oluşturmaktadır.Bu araştırmada kullanılan veri toplama aracı olarakSpielberger ve arkadaşları (1970) tarafından geliştirilen durumluluk vekaygı envanteri kullanılmış ve bu envanterin geçerlilik ve güvenlikçalışmaları ise Öner (1977) tarafından yapılmıştır. Durumluk ve kaygıenvanteri kullanılmıştır. Anket soruları ilgili literatür taranarak elde edilenbilgiler doğrultusunda hazırlanarak alanın uzmanı kişilerin de fikrialınmıştır.Elde edilen verilerin analizinde, betimleyici. İstatistikkullanılmıştır, demografik bilgilerin çözümlenmesinde yüzde- frekanslarıalınmıştır, sosyo-demografik özelliklerle durumluluk kaygı düzeyine ilişkingörüşleri ise 0,5 anlamlılık düzeyinde x-kare testi ile yapılandırılmıştır.Sonuç olarak bayan futbol oyuncuları, erkek futboloyuncularına göre daha az kendine güvenli, daha fazla kaygılı, Erkekoyuncuları da bayanlara göre daha fazla kendine güvenli daha azkaygılıdırlar.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to define the anxiety levels of menand women football players before the start of game and make acomparison among them and also find out the effects of some parametricvalues. The population of this study has comprised the soccer playerssuch as:352 Women soccer players of 16 teams who are struggling inthe Senior Category of Turkish Woman Soccer League administered bythe Amateur Activities Section of Turkish Football Federation264 Men soccer players of 12 teams who are struggling inthe Ankara Super Amateur Football Division.On the other hand, the sampling of this study has comprised 123 soccerplayers who are randomly selected in this population and consist of 73men players and 50 women players.Throughout this study, the inventory of state and anxietywhich was developed by Spielberger and his co. workers (1970) has beena questionnaire involving the questions set forth by the researcher hasbeen used as a tool of data collection where the validity and reliabilitystudies of this inventory had been performed by Öner (1977). Thequestions which are posed in this questionnaire, have been prepared inthe light of knowledge acquired by the screening of relevant literature textsand also the opinions of those persons who are considered to be thespecialist of this field, have been taken in this regard.The descriptive statistical methods have been used in theanalytical process of acquired date and frequency rates have beenaccepted as the fundamental point. By giving the due consideration on thesocio-demographic characteristics, the opinions regarding the level ofanxiety felt in such instances, have been put forth after conducting a chisquaretest at the at the significance level of 0.5According to the achieved result, the women soccer playershave a feeling of less self-confidence and are more anxious whencompared with the men soccer players whereas the men soccer playershad a feeling of more self-confidence and were less anxious.