Yaşlanmaya koşut kalp kası hücrelerinde bağlantı birimlerinin immünohistokimyasal olarak belirlenmesi ve değişimlerin incelenmesi
Immunohistochemical determining of cardiac mucle cell?s junctional units by ageing and analysing the changes.
- Tez No: 225733
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM ELMAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada sıçan kalp kasının diskus interkalaris bölgelerindeki bağlantı birimlerinde yaşa koşut oluşabilecek olası değişimleri çeşitli işaretleyiciler kullanarak immunohistokimyasal olarak ortaya koymayı amaçladık.Çalışmamızda 1 günlük, 22 günlük, 10 haftalık ve 20 aylık sıçan kalb'inde Zo1, E-kadherin, konneksin43 ve klaudin-5 antikor tutulumları indirekt immünohistokimyasal yöntemle incelendi. Ayrıca aynı doku örneklerinde yaşa koşut olaylanan değişiklikler istatistiksel olarak ortaya konuldu.İmmünohistokimyasal boyamalarda gelişim evrelerindeki kalp dokusunda yeni doğan gruplarda genellikle zayıf olan bağlantı birimi proteinleri işaretleyicilerinin tutulumları 22 günlük ve 10 haftalık gruplarda daha yoğun ve özgünleşmişti. 20 aylık yaşlı grupta ise bozulan diskus interkalaris yapısına koşut olarak tutulumlar dağınık gözlendi.İstatistiksel bulgularda antikor tutulumları 1 günlük gruptan başlayarak yaşa koşut artış gösterdi. Kruskal Wallis testi sonucunda 1 günlük grupta klaudin5 ile kadherin tutulumları istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar göstermişti, 22 günlük grupta klaudin5 ile kadherin ve konneksin tutulumları, 10 haftalık ve 20 aylık gruplarda ise klaudin5 ile kadherin , konneksin ve Zo1 tutulumları istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar göstermişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this study, we have aimed to determine the possible variances, which can be occurred by aging in the discus intercalaris locations of the rats? hearth muscles, immunohistochemically by using several markers.In our study, Zo1, E-cadherine, connexin43 and cloudin-5 have been analyzed by using indirect immunohistochemical methods in the hearth of 1-day, 22-day, 10-week and 20-month old rats. In addition to this, age depended changes have been determined by statistically in the samples which were obtained from the same groups.In the immunohistochemical staining, the expressions of the markers of the binding unit proteins were more dense and authentic in the 22-day old and 10-week old groups than the expression of the new born groups. In the developing hearth tissue, the expression was poor. In the 20-month old group, expressions have been observed as dispersed due to the degenerated discus intercalaris structure.In the statistical findings, starting from the 1-day old group the anticor expressions have been increased by aging. As a result of the Kruskal Wallis test, there were significant differences in the expression of the cloudin-5 and cadherine 1-day old group. In the 22-day old group cadherin and connexin expressions were significantly different from the cloudin-5 expressions. In the 10-week old and 20-month old groups, cadherin, connexin and Zo1 expressions were significantly different from the cloudin-5 expression.