Yaşlı bireylerin ilaç kullanımıyla ilgili bilgi ve uygulamaların belirlenmesi
The practise and knowledge of medicine usage in older people
  1. Tez No: 225747
  2. Yazar: İLKNUR ÇAKIR DOLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAİLE BİLGİLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırma yaşlı bireylerin ilaç kullanım bilgi ve uygulamalarını belirlemek amacıyla planlanmış tanımlayıcı bir çalışmadırAraştırmanın örneklemini Eryaman 3 No'lu Sağlık Ocağı bölgesinde yaşayan 65 yaş ve üzeri 960 birey arasından rastgele örnekleme yöntemiyle seçilen 300 kişi oluşturmuştur. Veri toplanmasında anket formu kullanılmıştır. Elde edilen verilerin dağılımları SPSS 11.5 paket programında, sayı, yüzde ve ki- kare testleri kullanılarak değerlendirilmiştirAraştırmaya katılan bireylerin %50.7'si 65- 69 yaş grubunda, %61.0'i kadın ve %76.3'ü ilkokul ve üzeri eğitim düzeyindeydi. Ayrıca bireylerin %44.1'i birden fazla hastalığa sahip ve %84.3'ü birden fazla ilaç kullanmaktaydı. Çalışmaya katılan bireylerde en fazla görülen hastalık hipertansiyon ve en fazla kullanılan ilaç grubu kardiyovasküler sistem ilaçlarıydıBireylerin %17.0'si reçete edilen ilacı kullanmadıklarını, %16.7'si de reçetesiz ilaç aldıklarını ifade etmişlerdir. Çalışma sonucuna göre bireylerin %19.3'ünde kullandıkları ilaca bağlı yan etki görülmüş ve en sık mide ağrısı- yanması şikayeti görülmüştür (%36.2Çalışmaya katılan bireylerin %51.3'ü soruların tamamını doğru olarak yanıtlamıştır.
Özet (Çeviri)
Determining the practise and knowledge of medicine usage in older people is the aim of this descriptive studyThe aim of this descriptive research was to determine drug use and information in the older peopleThe study sample was comprised of 300 people chosen from 960 old people over 65 years of age living in Eryaman Health Centre No. 3 neighbourhood by random sampling. Data which had been gathered with questionnaire survey were analyzed with the SPSS 11.5 and frequency, percent and chi-square testsIn this study, 50.7% of the persons are in the age group of 65-69, 61.0% are female and 76.3% of the survey group graduated from a primary school or higher schools. Additionally 44.1% of persons have more than one chronic disease and 84.3% of them use more than one medicine. The most common seen disease in the persons who participated in this research is hypertension and the most common used medicine group is cardiovascular system medicineAccording to the older persons expressions, 17.0% of the persons abandoned using doctor?s prescription and 16.7% of them have been using over-the-counter medicine. As a result of the this study, adverse medicine reactions occurred in the 19.3% of persons and most common seen adverse medicine reactions are gastric problems (36.2Replies to the questions concerning medicine knowledge shows that 51.3% of the persons know the right answers.