Genista vuralii bitkisinin genistein ve daidzein tönünden değerlendirilmesi
Determination of daidzein and genistein in genista vuralii
  1. Tez No: 225769
  2. Yazar: ALİ FUAT KÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada Türkiye için endemik olan Genista vuralii bitkisinde HPLC yöntemi ile genistein ve daidzein miktar tayini yapılmıştır.Yaptığımız çalışmada serbest genistein miktarı % 0.099 serbest ve heterozit halindeki genisteinin toplam miktarı ise % 0.726 olarak bulunmuştur. Serbest ve total daidzein miktarı sırasıyla % 0.624 ve % 1.922 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, Genista vuralii, endemic plant in Turkey, was analysed for its total and free genistein and daidzein content by using HPLC method.The total and free genistein amount was found in Genista vuralii as % 0.726 and % 0.099 respectively. Total and free daidzein content of the aerial parts of Genista vuralii was found to be % 1.922 and % 0.624.