Hipertermik ve hipotermik su sıcaklıklarında yorucu yüzme egzersizi yaptırılan ratlarda l-karnitinin ve termal stresin serbest radikal ve antioksidan düzeylerine etkisi
Effect of l- carnitin and thermal stress on free radical and antioxidant levels in rats which were made to exhaustive swimming exercises in hypothermic and hyperthermic temperatures of water
  1. Tez No: 225776
  2. Yazar: ELİF ŞIKTAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAMİ GÜLÇİN, PROF. DR. MEHMET GÜNAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışma, hipotermik ve hipertermik su sıcaklıklarında yorucu yüzme egzersizi yaptırılan ratlarda karnitinin ve termal stresin serbest radikal oluşumu ve antioksidan düzeylerine etkisini araştırmak amacıyla yapılmıştır.Araştırma 180-220 g. Ağırlığında, 3-4 aylık, 48 adet Spraque Dawley erkek rat üzerinde gerçekleştirilmiştir.Denekler eşit sayıda 8 gruba ayrıldı. Grup 1: 18E (18 oC su sıcaklığında yorucu yüzme egzersiz yaptırılan grup) (n=6), Grup 2: 28E (28 oC su sıcaklığında yorucu yüzme egzersiz yaptırılan grup) (n=6), Grup 3: 38E (38 oC su sıcaklığında yorucu yüzme egzersiz yaptırılan grup) (n=6), Grup 4: KE (18 oC su sıcaklığında Karnitin uygulanan, yorucu yüzme egzersiz yaptırılan grup) (n=6) Grup 5: 28KE (28 oC su sıcaklığında Karnitin uygulanan, yorucu yüzme egzersiz yaptırılan grup) (n=6), Grup 6: 38KE (38 oC su sıcaklığında Karnitin uygulanan, yorucu yüzme egzersiz yaptırılan grup) (n=6), Grup 7: 28KS (28 oC Karnitin uygulanan sedanter grup) (n=6), Grup 8: 28S (28 oC Uygulama yapılmayan sedanter grup (n=6). Çalışmada karnitin gruplarına, egzersizden 1-1.5 saat önce 100mg/kg doz halinde intraperitoneal (İ.P) yolla verildi.Egzersiz ve karnitin uygulanan egzersiz gruplarına, başlangıçta ratların uyum sağlaması için 5 gün boyunca 5 dk. süreyle 28 oC'deki su sıcaklığında yüzme egzersizi yaptırıldıktan sonra, 18 oC, 28 oC ve 37 oC derecedeki suda yoruluncaya kadar yorucu yüzme egzersizi uygulandı. Egzersizden hemen sonra tüm gruplardan 5-7 ml kan alındı. Alınan kan örneklerinde SOD, GR, POD ve CAT spektro-fotometrik yöntemle, MDA ise HPLC-FLD yöntemi ile analiz edildi. Çalışmanın istatistiksel analizinde Anova, Duncan ve t -testi kullanıldı.Çalışmanın sonuçlarına göre, MDA Düzeyleri 18KE grubunda 28KE ve 38KE grubuna göre anlamlı olarak artmıştır (P< 0,05).
Özet (Çeviri)
This study was carried out to examine effect of L- Carnitin and thermal stress on free radical and antioxidant levels in rats which were made to exhaustive swimming exercises in hypothermic and hyperthermic temperatures of waterThe research was performed upon 48 Spraque Dawley male rats which are 3-4 months old and 180-200 g. in weightThe subjects were divided into 8 equal groups. Group 1: 18E (The ones that made exhaustive swimming exercises at the temperature of 18 °C) (n=6), Group 2: 28E (The ones that made exhaustive swimming exercises at the temperature of 28 °C) (n=6), Group 3: 38E (The ones that performed exhaustive swimming exercises at the temperature of 38 °C) (n=6), Group 4: 18KE (The ones that were given L-Carnitine and made exhaustive swimming exercises at the temperature of 18 °C) (n=6), Group 5: 28KE (The ones that are given L-Carnitine and made exhaustive swimming exercises at the temperature of 28 °C) (n=6), Group 6: 38KE (The ones that are given L-Carnitine and made exhaustive swimming exercises at the temperature of 38 °C) (n=6), Group 7: 28KS (The sedentary group which is given 28 °C carnitine) (n=6), Group 8: 28S (28 °C the sedentary group on which no research was made) (n=6). In the study, the L-Carnitine was given to the groups 1-1.5 hours before the exercises in the doses of 100 mg/kg by intraperitoneal (I.P.) wayThe exercise groups that received L-Carnitine was performed exhaustive swimming exercises at the temperature of 28°C for 5 days, and 5 min. in order to adopt and after that was performed exhaustive swimming exercises at the temperatures of 18°C, 28°C and 37°C until they get tired. 5-7 ml of blood was drawn from the rats just after the exercises. In the blood samples, the SOD, GR, POD and CAT were analysed with spectrophotometric method, and MDA was analysed with HPLC-FLD method.