Cetrimide, cetylpyridinium chloride, benzalkonium chloride ve chlorhexidine ile kombine kullanılan Fuji IX'un fiziksel özelliklerinin değerlendirilmesi
The evaluation of the physical properties of Fuji IX combined with cetrimide, cetylpyridinium chloride, benzalkonium chloride and chlorhexidine
- Tez No: 225777
- Danışmanlar: PROF. DR. TEZER ULUSU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada kuaterner amonum bileşiklerinden olan Cetrimide (CT), Cetylpyridinium Chloride (CPC), Benzalkonium Chloride (BC) ve Chlorhexidine (CHX) %1 ve %2 oranlarında Fuji IX ile kombine kullanılarak fiziksel özelliklerinde meydana gelen değişiklikler Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FTIR) analizi, mikro-gerilme test tekniği ve mikro-sertlik analizi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
In this study, the changes in the physical properties of quaternary ammonium compounds such as Cetrimide (CT), Cetylpyridinium Chloride (CPC), Benzalkonium Chloride (BC) and Chlorhexidine (CHX) combined with 1% and 2% Fuji IX was evaluated with Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FTIR), micro-tensile testing method and micro-hardness analysis. Fuji IX free of quaternary ammonium compounds was set as control group, while the other groups were determined as study groups.During FTIR analysis of samples, wavenumbers ranging between 400 cm -1 ? 4000 cm -1 were recorded to computer by taking C = O, C=C, C-O chemical bounds into account. The mean bond strength values of primary teeth were calculated with micro-tensile testing technique.