Zirkonyum oksit ve titanyum implant dayanaklarında bakteriyel adezyon ve kolonizasyon farklılıkları
Bacterial adhesion and colonization differences between zirconium oxide and titanium implant abutments
  1. Tez No: 225775
  2. Yazar: UMUT SALİHOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÖKSAL BALOŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Mikrobiyal akümülasyon ve implant çevresi kemik kaybı arasındaki korelasyon varlığı bilinmektedir. Biofilm formasyonunda rol oynayan bir çok etken elimine edildiği halde, bakterilerin farklı materyallere değişik oranlarda affinite gösterdiği gözlenmiştir. Bu çalışmanın amacı son yıllarda estetik bölgelerde sıkça kullanılmaya başlanan fiziksel başarısını kanıtlamış zirkonyum oksit dayanakların, titanyum dayanaklarla bakteriyel kolonizasyona yatkınlığının kıyaslanmasıdır. Bu amaçla, 12 hastaya uyguladığımız ikişer implant üzerine osseointegrasyon sonrası, bir zirkonyum oksit bir de titanyum dayanak yerleştirilmiştir. Uygulamadan 5 hafta sonra alınan dayanaklar ve vestibüllerindeki dişeti biyopsileri A. actinomycetemcomitans, P.gingivalis ve total bakteri DNA kopya sayıları açısından gerçek zamanlı Polimeraz Zincirleme Tepkimesi (rtPCR) ile kıyaslanmışlardır. Asılı damla metoduyla, dayanaklar ağıza yerleştirilmeden hesaplanan yüzey serbest enerjileride çalışmanın bulgularıyla beraber yorumlanmıştır. Birbirine yakın düzeyde yüzey serbest enerjisine sahip titanyum ve zirkonyum dayanaklarda ve bu dayanakların vestibülünden alınan dişeti biyopsilerinde A. actinomycetemcomitans, P. gingivalis ve total bakteri DNA kopya sayıları açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
A correlation between microbial accumulation and progressive bone loss around implants has been reported. Although the elimination of most of the factors that acts a part in the formation of biofilm, the afinnity of bacteria to different materials varies. The aim of this study to compare esthetically favourable zirconium oxide abutments with titanium abutments in tendency to bacterial adhesion and colonization. After the osseointegration of implants, one zirconium oxide and one titanium abutments have been replaced on each patient?s implants. Five weeks after the replacement, abutments and biopsies taken from the abutment?s buccal gingiva were analyzed by realtime Polymerase Chain Reaction to compare the DNA copy numbers of A. actinomycetemcomitans, P. gingivalis and total bacteria. The surface free energy of the abutments calculated by sesile water drop method before the replacement and this data helped us to explicate the rt-PCR findings. According to the rt-PCR findings there are no significant differences between the DNA copy numbers of A. actinomycetemcomitans, P. gingivalis, and total bacteria for the zirconium , titanium abutments and the biopsies taken from their buccal gingiva.